11.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Bilim insanları En Kısa Zaman Ölçümünü Yaptı, Sadece 247 Zeptosaniye!

Bilim insanları En Kısa Zaman Ölçümünü Yaptı, Sadece 247 Zeptosaniye!Almanya’dan fizikçiler, bugüne kadar yapılmış en kısa zaman ölçümünü gerçekleştirdi. Araştırmacılar bir fotonun, hidrojen molekülü boyunca geçtiği süreyi yaklaşık 247 zeptosaniye olarak ölçtü. Bir zeptosaniye saniyenin milyar kez trilyonda biri. Yani 20 sıfırdan sonra 1 var. 1 zeptosaniye= 0.0000000000000000000001 saniye

Mikroskobik dünyada gerçekten çok fazla gizem var, çünkü her şey çok küçük ve inanılmaz hızlı bir şekilde gelişiyor. İşte böyle mikroskobik bir boyutta 1 saniye sonsuz gibi gelebiliyor, çünkü kimyasal bağların oluşması ve kopması sadece bir femtosaniyede gerçekleşiyor yani saniyenin katrilyonda birinde. Son yıllarda , femtosaniye lazer atımları kullanarak çok kısa süren olaylar ölçülebiliyor.

Yeni yapılan ölçümde ise femtosaniyenin çok çok altına inildi. Araştırmacılar fotonun, hidrojen molekülünden geçiş zamanını 247 zeptosaniye olarak ölçtü.

Referans olarak, zeptosaniye bir saniyenin sekstilyonda birine denk geliyor. Yani 0.0000000000000000000001 saniye! Eğer bir saniyedeki zeptosaniye sayısını saniye gibi düşünürsek, bu süre 31.7 trilyon yıl gibi uzun bir süreye denk gelir. Yani bu süre evrenden 2365 kat daha yaşlı olurdu. Yani zeptosaniye gerçekten çok ama çok kısa bir zaman dilimine denk geliyor.  

Bu devrimsel ölçüm, Goethe Üniversitesi, DESY hızlandırıcısı ve Fritz-Haber Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından yapıldı. Aslında bu ölçüm bir ilk değil, 2016’da yine aynı ekip, fotonla vurulan helyum atomundan kopan elektronun süresini 850 zeptosaniye olarak ölçmüştü. Yeni ölçüm eski ölçüme göre 3.4 kat daha kısa olarak gerçekleşti.

Aslında yeni deney eski deneye oldukça benziyor. Araştırmacılar, hidrojen molekülünü X ışınlarıyla belli bir enerji seviyesinde uyararak, moleküle iki taraftan da elektronlar yolladı. Araştırmacılar bu iki elektronun interferans desenlerini ölçerek, fotonun ilk hidrojen atomuna ne kadar sürede ulaştığını ve sonra da moleküle ne kadar sürede ulaştığını ölçtü . İşte sonuç, 247 zeptosaniyeye kadar çıkıyor.

“İlk kez molekülün içindeki elektron kabuğunun, aynı anda her yerde ışığa aynı reaksiyonu vermediğini gözlemledik. Zaman gecikmesi oluyor çünkü, bilgi moleküle ışık hızında yayılıyor,” diyor baş araştırmacı Reinhard Dörner.

Araştırma  Science dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  Goethe University Frankfurt

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Akıncı Üssü davasında karar: Çok sayıda kişiye ağırlaştırılmış hapis cezası

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanıldığı belirtilen Akıncı Üssü davasına ilişkin karar açıklandı. Dava kapsamında yargılanan çok sayıda kişi,...

Terör örgütü PKK’da çözülme devam ediyor, 5 örgüt mensubu daha ikna yoluyla teslim oldu

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen ikna çalışmaları neticesinde; PKK terör örgütünden kaçan  5 terör örgütü mensubu daha...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com