18.4 C
İstanbul
Cumartesi, Ekim 24, 2020
Ana Sayfa SON DAKİKA Fransa′da öldürülen öğretmenle dayanışma | AVRUPA | U24

Fransa′da öldürülen öğretmenle dayanışma | AVRUPA | U24


Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine’de bir öğretmenin radikal İslamcı olduğu tahmin edilen bir saldırı sonucu başı kesilerek öldürülmesi ülke genelinde tepkiyle karşılandı. Siyasi partiler, dernekler ve sendikaların çağrısıyla bugün Paris, Lyon, Toulouse, Strasbourg, Marseille, Lille, Bordeaux gibi kentlerde dayanışma gösterileri düzenlenecek.

2015 yılında radikal İslamcıların saldırısına uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo da Paris’teki dayanışma gösterisine katılma çağrısında bulundu. Paris’teki gösterinin, Charlie Hebdo saldırısı sonrasında 1,5 milyon kişinin toplandığı La Republique Meydanı’nda düzenleneceği belirtildi.

Öğretmenin öldürüldüğü Conflans-Sainte-Honorine’de ise cumartesi akşamı binlerce kişinin katıldığı bir anma töreni düzenlendi. Çok sayıda kişi, öldürülen öğretmeni anmak için “Ben öğretmenim” yazılı pankartlar taşıdı.

Anma töreni düzenlenecek

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, hayatını kaybeden öğretmenin ailesi ile birlikte çarşamba günü ulusal düzeyde bir anma töreni düzenleneceği belirtildi. Başbakan Jean Castex de, öğretmenlere yönelik tehditlerde “kararlı, hızlı ve etkili müdahale için bir strateji geliştirileceğini” açıkladı.

47 yaşındaki tarih öğretmeni, Conflans-Sainte-Honorine’de çalıştığı okul yakınlarında cuma günü 18 yaşındaki Çeçen kökenli bir Rus tarafından başı kesilerek öldürülmüştü. Öğretmenin ifade özgürlüğünü ele aldığı derste, Muhammed Peygamber karikatürlerini kullandığı aktarılmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırıyı radikal İslamcı bir terör eylemi olarak nitelendirmişti.

Toplam 11 kişi gözaltına alındı

Saldırının terör eylemi olduğu şüphesiyle başlatılan soruşturma kapsamında, bir kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi. Fransız terörle mücadele birimlerinin verdiği bilgiye göre, saldırı ile bağlantılı olarak 11 kişi gözaltına alındı. Olayın ardından kaçan saldırgan, polis ekipleri tarafından vurularak öldürülmüştü.

Gözaltına alınanların saldırganın yakın çevresi ile derste Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği için öğretmene sert bir şekilde tepki gösterenlerin olduğu belirtildi. Öğretmenin derste karikatürleri göstermesinin ardından öğrencilerden birinin babası, sosyal medyada öğretmene karşı bir kampanya başlatmıştı. Savcılığın, söz konusu baba ile saldırının faili arasında doğrudan bağlantı bulunduğuna dair bir bilgiye ulaşmadığı belirtildi. 

AFP,dpa/JD,BÖ

© Deutsche Welle Türkçe

 Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Bugün dolar ne kadar, euro ve sterlin kaç TL? 24 Ekim 2020 son dakika döviz kurları

24 Ekim 2020 son dakika döviz kurları verileri dolar ve euro kurlarındaki güncel durumu gösterdi....

Bakan Akar’dan S400 açıklaması – Son Dakika Flaş Haberler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S400 hava ve füze savunma sistemiyle ilgili, "Tedarik ettiğimiz sistemin kontrol...

Toplu halde görüntülenmişlerdi… Sırrı çözüldü!

Kümeler halinde görüntülenmişlerdi... Sırrı çözüldü! Erzurum'un Olur ilçesindeki Ayvalı Barajı Gölü'nün Ormanağzı köyüne doğru olan kısmında su yüzeyinde gruplar halinde hareket eden sazan...

DİJİTAL VATANDAŞ OLMANIN 5 BASİT KURALI – TEKNOLOJİ

  Dijital vatandaş olmanın 5 basit kuralı   Dijital dünyanın iş ve özel hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesinin ardından “Dijital Vatandaşlık”, son dönemlerin en çok...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com