21 C
İstanbul
Cumartesi, Ekim 24, 2020
Ana Sayfa SAĞLIK Eczacılar Odası Başkanı Uçar: Marketlerdeki selenyumlu yumurtalara dikkat!

Eczacılar Odası Başkanı Uçar: Marketlerdeki selenyumlu yumurtalara dikkat!


13’üncü Bölge Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, gıda takviyeleri yerine metabolizma için en kıymetli şeyin bunların doğal yolla alınması olduğunu söyledi. Mineral ve vitamin seviyelerine bakılmadan, takviye gıdaların kullanılmaması gerektiğine dikkati çeken Uçar, vatandaşları uyardı.

“TOPLUMDA KARDİYOVASKÜLER PROBLEMLER OLUŞACAK”

Mahmut Uçar, gıda takviyeleri ile ilgili şu uyarıları yaptı:

“Deniyor ki; doğaldır, organiktir, gıda takviyesidir bir şey olmaz. Bununla beraber toplumda çok ciddi önümüzdeki yıllarda kardiyovasküler, karaciğer problemleri oluşacak. Biz diyoruz ki; doktorunuza danışmadan, eczacınız önermeden ve özellikle bu vitamin ve mineral seviyelerinizi ölçtürmeden bunları kullanmayın. Çünkü bunların hiçbiri masum değil ama reklamlar yoluyla bunlar masummuş, doğal ve organikmiş gibi lanse edildiği için toplum buna inanarak kullanıyor.

D VİTAMİNİNE RAĞBET ARTTI

FOTO: SHUTTERSTOCK

*Son zamanda pandemi ile beraber en çok rağbet gören şey D vitamini. Bu yağda eriyen bir vitamin entoksikasyon dediğimiz toksit zehirlenmesinde kurtulmanız, sıkıntılardan arınmanız çok zor. Çünkü yağda eriyor. Bir kaç yılı alabilir bunun vücuttan atılması. D vitaminin en temel görevi bağırsaklardan kalsiyumun çekilmesine katkı sunuyor. Aşırı alınca vücutta hiperkalsemi dediğimiz fazla kalsiyum oluyor.

*Fazla kalsiyum olunca da bunama, bayılma, daha önemlisi çok ciddi kalp problemleri, kalp ritmini bozan problemlere yol açıyor.

FAZLASI SİTOKİN FIRTINASI YAPIYOR

*C vitamini pandemi döneminde hekimler de çok öneriyor, biz de öneriyoruz. Ama C vitaminin fazlalığı sitokin fırtınası yapıyor. Onun önüne geçmeniz çok zor olur. En basit problem ilk etapta gastrit, mide yanması, ishal yapar. Ama bunlar en masum yan etkilerdir.”

MARKETLERDEKİ SELENYUMLU YUMURTALARA DİKKAT!

Gıda takviye ürünlerinin marketlerde dahi satıldığını belirten Mahmut Uçar, bunların sorumsuzca kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Vatandaşlar ‘demir ne olacak ki, demire hep ihtiyacımız var kan yapıcı’ diyor. Fazla demirin de bir sürü sıkıntıları var. Şimdi marketlerde selenyumlu yumurtalar var. Bunlar ileri derecede böbrek, karaciğer harabiyeti yapar. Biz diyoruz ki sorumsuzca kullanmayın, ihtiyacınız varsa alın. Peki, ihtiyacınızın olup olmadığını marketteki bir raftan nasıl anlayacaksınız? Orada satışa sunulmuş, insertler yapılıyor, ‘3 al 2 öde.’ Oh ne güzel.

FOTO: SHUTTERSTOCK

*Hekim önerdiyse, bilgisi dahilindeyse kullanın. Onun dışında hiçbir organik, doğal ya da gıda takviyesini masum görmeyin. Örnek olarak şunu söylüyorum. Zakkum bitkisi organik doğal, bir kansere iyi geldiği iddia edildiğinde, sorumsuzca bir açıklamadan dolayı, birçok kanser hastası bunu umut olarak gördü kaynattı içti ve hayatını kaybetti. İnternette satılan obezite ilaçları vardı, kaç ocak söndürdü bunlar.”

‘İLAÇTA REKLAM OLMAZ’

İnternetten satılan ürünlerin ucuza satılması halinde mutlaka problemli olduğu konusunda vatandaşları uyaran Uçar, şunları kaydetti:

“İlacın fiyatı tekdir. Otorite Sağlık Bakanlığı’dır. Birçok ocak bunda da söndü. İlaçta reklam olmaz. Çünkü reklamın en temel gayesi tüketime yönlendirmektir. Ulusal ve uluslararası şirkette ticarete bakarlar. Eczacı tacir değildir. Eczacının müşterisi yoktur. Ya hastası vardır ya da hasta yakını vardır.

Ünlüler kullanıyor mu yoksa kullandıklarını söyleyerek reklam mı tabi o kısmı ben niyet okuyamam bunları söylüyorlar. Bunlardan şiddetle kaçınılması lazım. Yakın zamanda ben Türkiye’de kardiyovasküler, karaciğer ve böbrek problemlerinin artacağını düşünüyorum. Çünkü çok sorumsuzca kullanılıyor.

İNTERNETTEKİ ÜRÜNLERDE BOZULMA TEHLİKESİ

İnternet ve eczane fiyatları farklı oluyor. Bunun üreticisi bir tane mi. Düzgün ödeme yapan adama niye pahalı, diğerine daha ucuz versin? Eğer fiyatta düşüklük varsa, burada bir problem vardır. Saklama koşullarında problem olmuştur, bozulmalar başlamıştır, etkinliği azalıştır. Çöpe atmamak için yarı fiyatına birilerine verir.” (DHA)Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Türk ressam Almanya′nın en büyük tablosunu yaptı | NRS-Import | U24

Türkiye kökenli Meral Alma, Almanya'da adından sıkça söz ettiren genç kuşak ressamlardan. Renkleri adeta laboratuvar ortamında yeniden yorumlayan genç sanatçı, şu sıralar bir...

Bakan Kurum Kirmir Çayı’nda görülen su samurlarını paylaştı

Bakan Kurum Twitter hesabından 'Kirmir Çayı'nın ev sahipleri' başlığı ile yaptığı açıklamada, "Temiz su kaynaklarının...

Ethiopia River Nile dam: PM condemns ‘aggressions’ after Trump comment

*:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>image copyrightReutersimage captionThe dam will be the biggest hydro-electric project in Africa *:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>Ethiopia's prime minister has said his...

‘Arka Sokaklar’ zirvede – Son Dakika Magazin Haberleri

Yapımı Erler Film’in, yapımcılığını Türker İnanoğlu’nun üstlendiği, yönetmenliğini Orhan Oğuz’un yaptığı, senaryosunu Ozan Yurdakul ve Sinan...

Aşık Veysel’in fotoğrafları arşivde saklanıyor

Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun foto muhabirliğini yapan gazeteci Yücel Yönal, fotoğrafladığı tüm kareleri evinin bodrum katındaki arşivinde saklıyor. ...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com