4.7 C
İstanbul
Salı, Kasım 24, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Bilim İnsanları, İlk Oda Sıcaklığı Süper İletkenini Üretti

Bilim İnsanları, İlk Oda Sıcaklığı Süper İletkenini ÜrettiRochester Üniversitesi’nden Ranga Dias liderliğindeki bilim insanları, oda sıcaklığında süper iletken olan ilk malzemeyi üretmeyi başardı. Normalde süper iletkenler hiçbir elektriksel direnç göstermez ve manyetik alanı dışlarlar. Genelde -140 °C’ın altındaki sıcaklılarda çalışırlar ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyarlar.

Dias ve ekibin süper iletkenlerin gerektirdiği sınırlamaları ortadan kaldırarak, yeni potansiyel uygulamalara imkan tanıyacak bir keşfe imza attı.

Dias oda sıcaklığında süper iletkenlik oluşturmanın , madde fiziğinin kutsal kasesi olduğunun altını çiziyor. Nature dergisinde yayınlanan araştırmayla araştırmacılar, bu yolda önemli bir adım attıklarını belirtiyorlar. Araştırmacılar oda sıcaklığında süper iletken olan malzemeleri yıllardır araştırıyor. Bakır oksit ve demir tabanlı kimyasallar denense de, Dias ve ekibi doğada bolca bulunan hidrojen kullanarak başarıya ulaştı.

“Yüksek sıcaklıkta süper iletkenliğe ulaşmak için, güçlü bağlara ve hafif elementlere ihtiyacınız var. İşte bu iki temel kriteri ele aldığımızda en hafif ve en güçlü bağa sahip element hidrojendir,” diyor Dias.

Bu yaklaşımın dezavantajlarından biri saf hidrojeni metalik hale dönüştürmek için ekstrem basınçlara çıkılması gerekiyor. İşte bu nedenle araştırma ekibi hidrojen bakımından zengin, alternatif malzemelere döndü. Böylece daha düşük basınçlarda metalize olabilen malzemeler araştırıldı.

İşte kazanan formül hidrojen,karbon ve kükürt karışımından oluşan organik kökenli karbon kükürt hidrit sentezlemekten geçiyor. Yüksek basınçlı araştırma cihazına elmas örs hücresi deniyor. İşte bu karbon kükürt hidrit 14.5 °C ve 39 milyon psi civarında süper iletken oluyor.

“Yarı iletken toplumunda yaşıyoruz, bu tipte bir teknolojiyle bu toplumu süper iletken topluluğuna taşıdığımızda, bir  daha batarya gibi bir şeylere elemanlar ihtiyacınız kalmaz”, diyor Nevada Ünviersitesi’nden Ashkan Salamat.

Araştırmacılar bir sonraki araştırmada daha düşük basınçta süper iletken malzemeler geliştirmek istiyor. Araştırmacılar bu malzemelere ince ayar çekerek, daha yüksek sıcaklıklarda süper iletken hale getirilebileceğini düşünüyor.

Bu tipte bir materyal sayesinde daha verimli enerji santralleri inşa edilerek, enerji aktarımında dirençten kaynaklanan kayıplar engellenebilir ya da daha güçlü maglev trenleri veya fütüristik ulaşım çözümleri üretilebilir. Ayrıca tıbbi görüntüleme tekniklerinde de gelişmeler yaşanacaktır.

Araştırma Nature dergisinde yayınlandı. Videoda çalışmayı görebilirsiniz.

https://newatlas.com/materials/room-temperature-superconductor-world-first/

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Bakanı Selçuk’tan “24 Kasım Öğretmenler Günü” mesajı

Selçuk, "24 Kasım Öğretmenler Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajına, "Mutlu çocuklar ve güçlü Türkiye diyerek bir...

Kaftancıoğlu’nun takipsizlik kararı kaldırıldı – Diken

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili soruşturmada, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancoğlu’na verilen takipsizlik kararı kaldırıldı.  Fotoğraf: DHA Altun’un İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki...

Dışişleri’nden ‘gemi araması’na tepki: Boya ve insani yardım malzemesi taşıyordu

Dışişleri Bakanlığı, Libya’ya giden Türk bandıralı yük gemisinin durdurularak, gemiye Alman askerlerinin indirilmesini kınadı. Fotoğraf: AA İstanbul’dan Libya’ya yol alan Türk bandıralı ‘ROSELINA-A’, bugün İrini Harekatı’nda...

Bir günde 6 bin 713 yeni hasta, 153 can kaybı

Türkiye’de son 24 saatte yeni Covid-19 hasta sayısı 6 bin 713 oldu. Bir günde 153 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 254 kişi iyileşti. Son...

Covid: King Felipe of Spain in quarantine after contact

Coronavirus: Europe faces 'six tough months' of pandemic, WHO says Haber Kaynağı
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com