17.1 C
İstanbul
Salı, Ekim 20, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Kulak Çınlamasını Dil ve Kulak Stimülasyonuyla Azaltan Cihaz Geliştirildi

Kulak Çınlamasını Dil ve Kulak Stimülasyonuyla Azaltan Cihaz GeliştirildiKulak çınlaması yani diğer adıyla tinnitus gerçekten başa bela bir sağlık problemidir. Sürekli olan çınlama hali giderek sağırlığa yol açabilir. Lenire adı verilen yeni bir cihaz eş zamanlı olarak dile ve kulaklara ses göndererek kulak çınlamasını azaltıyor. İrlanda kökenli Neuromod Devices tarafından üretilen cihaz; elle kontrol edebilen bir kumanda, bluetooth kulaklıklar ve dile tutturulan bir “Tonguetip” cihazı setiyle beraber geliyor.

Kulaklıklardan kullanıcının işitsel sinirleri stimüle edilirken, Tonguetip elektrotu da dilin ucundaki trigeminal siniri uyarıyor. Bu prosese bimodal nöromodülasyon deniyor ve hastanın işitsel sistemindeki nöronların kandırılarak, yeniden eğitilmesini sağlanıyor. Araştırmacılar sonuç olarak tinnitusun azaldığını rapor ettiler.

Lenire sistemi; Almanya Regensburg Üniversitesi, İngiltere Nottingham Üniversitesi, Teksas Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü büyük klinik denemeye tabi tutuldu. Denemede farklı türden tinnituslara sahip 326 hasta, günde 60 dakikadan uzun ve 12 haftalık deneme süresinde Lenire sistemini kullandı.  

Tedavi sonrasında hastaların % 86,2’sinde tinnitus semptomlarının önemli derecede azaldığı görüldü. Bu değerlendirmede Tinnitus Fonksiyonel İndeksi temel alındı.12 ay sonrasında bile istenmeyen yan etkiler görülmedi .

Araştırmacılar stimülasyon desenini zamana bağlı olarak değiştirdiklerinde oluşacak etkileri ölçmek için yeni klinik denemeye başlıyor.

Araştırma Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/medical/neuromod-devices-lenire-tongue-ear-tinnitus/

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

El Ezher Baş İmamı′ndan Paty cinayetine kınama | DÜNYA | U24

Fransa, geçtiğimiz cuma günü tarih öğretmeni Samuel Paty'nin 18 yaşındaki Çeçen kökenli bir Rus saldırgan tarafından başı kesilerek öldürülmesinin şokunu atlatmaya çalışırken, saldırıya...

Aksaray, Niğde ve Nevşehir için kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, saat 21.00'e kadar Aksaray merkez, Güzelyurt, Gülağaç ilçeleri ile Niğde'nin Altunhisar, Çiftlik ilçeleri, Nevşehir'in, Acıgöl, Ürgüp ve...

Hosting Ve Domain Nedir? Nasıl Alınır?

Hosting Nedir? Web sitelerinin internet üzerinde barınabilmeleri için bazı alanlara ihtiyaçları vardır. Web sitelerini barındırmak ve internette yayınlamak için oluşturulan sanal alanlara “Hosting” denmektedir....

Jamal Khashoggi: Journalist's fiancee sues Saudi crown prince

Hatice Cengiz files a lawsuit against Mohammed bin Salman over the journalist's murder in Istanbul. Haber Kaynağı
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com