20.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 21, 2020
Ana Sayfa SON DAKİKA Ankara ile Atina arasında güvenlik mekanizması | AVRUPA | U24

Ankara ile Atina arasında güvenlik mekanizması | AVRUPA | U24


NATO, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz ve Ege’deki askeri gerginliğin yatıştırılmasına yönelik sürdürülen görüşmelerde ortak bir güvenlik mekanizması üzerinde anlaşmaya varıldığını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Doğu Akdeniz’de askeri gerilimin yatıştırılmasına, hadise ve kaza riskinin azaltılmasına yönelik üzerinde uzlaşılan mekanizmayı memnuniyetle karşıladığını belirterek bunun Türkiye ve Yunanistan’ın yapıcı katılımları sonucunda başarıldığını kaydetti. Stoltenberg, her iki müttefikle yakın temasta kalmayı sürdüreceğini belirtti.

Stoltenberg, söz konusu güvenlik mekanizmasının mevcut anlaşmazlıkla ilgili diplomatik çabalara alan açılmasına da yardımcı olacağını kaydetti.

MSB: Bir sonraki toplantı 5 Ekim’de

Türk Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da heyetler arasında “ayrıştırma usullerinin” ele alındığı toplantılar sonucunda “genel ilkelerde” ortak anlayışa varıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Doğu Akdeniz’deki unsurların emniyetle görev yapmalarına yönelik icra edilecek koordinasyonun teknik detaylarının görüşüleceği bir sonraki toplantının 5 Ekim 2020’de NATO Karargâhında yapılması planlanmaktadır” denildi.

Türk ve Yunan tarafından askeri teknik heyetlerin yürüttüğü görüşmeler 10 Eylül’de NATO’nun Brüksel’deki merkez karargahında başlatılmıştı. Görüşmeler sonucunda üzerinde uzlaşılan güvenlik mekanizması deniz ya da havada olası gerilimlerin yatıştırılması için bir acil durum telefon hattı oluşturulmasını da içeriyor.

dpa/BK,DÇÜ

© Deutsche Welle Türkçe

 Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Grip aşısı olanlara önemli uyarı

Doç. Dr. İsmail Mert Vural, küresel salgından dolayı hem grip hem de koronavirüsün çakışmaması için grip...

Jamie Foxx’un Yeni Projesi Belli Oldu!

Jamie Foxx’un Yeni Projesi Belli Oldu! Jamie Foxx, Netflix’in komedi filmi “Day Shift”te başrolü oynayacak. Foxx, ayrıca filmde yönetici yapımcı olarak yer alacak. ...

NATO, Türkiye ile Yunanistan arasındaki mekanizmayı güçlendiriyor; acil durum hattı oluşturuldu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında kurulan ayrıştırma usulleriyle Doğu Akdeniz'de tehlikeli durumları önlemeyi amaçladıklarını belirterek, "NATO'da oluşturduğumuz mekanizmayı nasıl...

Pope Francis indicates support for same-sex civil unions

"They are children of God and have a right to a family," Pope Francis says in a new documentary. Haber Kaynağı
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com