20.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 21, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR AB zirvesi öncesi ilk açıklamalar geldi: Doğu Akdeniz için tüm seçenekler masada

AB zirvesi öncesi ilk açıklamalar geldi: Doğu Akdeniz için tüm seçenekler masada


Çin ve Türkiye ana gündem maddeleriyle toplanan Avrupa Birliği Devlet Liderleri Zirvesi öncesi basına konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen uluslararası ilişkilerin değerlendirileceği bir zirve olacağını ancak İngiltere ile ticaret anlaşması görüşmeleri devam ettiği için Brexit’in gündeme alınmayacağını söyledi.

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler konusunda Konseyin Yunanistan ve Kıbrıs’a desteğini yineleyeceğini öngören von der Leyen, bölgedeki tansiyonun yükselmesini istemediklerini, diyalog ve her türlü durum için AB’nin gerekli araçlara sahip olduğunu hatırlattı.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile de zirve öncesi telekonferans yöntemi ile iki görüşme gerçekleştirildiğini aktararak zirvede Çin ile ilişkilerin daha detaylı şekilde masaya yatırılacağını kaydetti.

Pozitif bir yaklaşım sergilemek istiyoruz ancak tüm opsiyonlar masada

Konsey Başkanı Charles Michel ise zirve girişinde gaztecilere yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz’de öngörülebilirlik ve stabilite istediklerini ve bunun için de meseleye angaje olmaya hazır olduklarını ve tüm opsiyonların masada olacağını ifade etti. AB’nin konuya pozitif ve yapıcı şekilde yaklaşmak istediğini de sözlerine ekledi.

Borell: Türkiye ile ilişkilerin geleceğine karar vermeliyiz

AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Joseph Borell de Belarus konusunda Rumların bloke ettiği yaptırımların gerçekleşebilmesi için gerekli oy birliğine ulaşmak adına çalışacakalarını belirterek Türkiye ile de ilişkilerin geleceğine karar verilmesi gerektiğini söyledi. Borell Dağlık Karabağ’ın da gündemin önemli maddelerinden biri olduğunu kaydetti.

Merkel: Türkiye ile yapıcı bir ilişki istiyoruz

Alman Şansolye Angela Merkel de Türkiye ile yapıcı ilişkilergeliştirmek istediklerini belirterek tartışmalı sondaj faliyetlerini detaylı olarak görüşeceklerini belirtti.

Kıbrıs’ın Belarus’a ilişkin yaptırımları bloke ediyor olması da gündemim,izdeki bri diğer önemli madde diyen Merkel şöyle konuştu:

“Tüm bu tansiyonlara barışçıl çözümler bulmak konusunda kararlıyız. Türkiye ile ilişkimiz doğası gereği oldukça karmaşık ve zor. AB’nin Türkiye ile yapıcı bir ilişki geliştirmek noktasında son derece güçlü ortak çıkarları mevcut.”

Macron’dan önemli Dağlık Karabağ iddiası

Macron da AB liderler zirvesi için geldiği Brüksel’de “Şu an elimizde Suriyeli cihatçıların Gaziantep’ten çıkarak Dağlık Karabağ’a götürüldüğüne dair çok net bilgi var.” şeklinde konuştu.

Bulgaristan Dağlık Karabağ’da acil ateşkes ve üçüncü ülkelerin gerginliğe dahil olmamasını istiyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov da Dağlık Karabağ konusunda tarafları acil ateşkes çağrısında bulundu ve “Her iki ülkeyle de iyi ilişkilerimiz var. Bu gerginlikteki pozisyonumuz net: Derhal ateşkes olmasını ve üçüncü ülkelerin gerginliğe dahil olmamasını istiyoruz” dedi.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Papa Francis eşcinsel birliktelik konusunda bilinen olumlu görüşünü ilk kez papa olarak da açıkladı

Papa Francis eşcinsel birliktelik konusunda bilinen olumlu görüşünü ilk kez papa olarak da açıkladı.Ruhani lider, Arjantin'de Başpiskoposluk görevinde bulunurken eşcinsel çiftler için sivil...

Şans Topu çekiliş sonuçları ne zaman saat kaçta açıklanacak? 21 Ekim Şans Topu çekilişinde büyük ikramiye…

21 Ekim Şans Topu çekilişi için heyecanlı bekleyiş başladı. Artık haftada iki kez düzenlenen ve Çarşamba ile Pazar günleri çekilen Şans Topu'nda bu...

Pandemi’de yaşanılanlar, gelecek nesiller için arşivleniyor – KÜLTÜR-SANAT

  Pandemi yaşanılanlar, gelecek nesiller için arşivleniyor   Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği ile Nobel İlaç iş birliğinde; dünya tarihine damga vuran COVİD-19...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com