20.7 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 22, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Yaklaşan kışla birlikte Bosna-Hersek'teki göçmenlerin yaşam mücadelesi

Yaklaşan kışla birlikte Bosna-Hersek’teki göçmenlerin yaşam mücadelesi


Bosna-Hersek’in Krajina bölgesi Avrupa Birliği (AB) ülkesi Hırvatistan ile yaklaşık bin kilometrelik sınır paylaşıyor olmasından dolayı göçmenlerin yoğun olarak toplandığı bir bölge.

Ancak Krajinalı yetkililerin geçtiğimiz ay başlattığı Birleşmiş Milletler tarafından yönetilen kabul merkezleri de dahil, kentlere yakın göçmen kamplarını boşaltma girişimi çevredeki ormanlık alanlarda derme çatma kampların çoğalmasına neden oldu. Koruluklar, terkedilmiş binalar ve yol kenarları göçmenlerin yeni yaşam alanlarına dönüştü.

Ancak göçmenler bu ıssız alanlarda tıbbi yardımdan ve zaman zaman temel gıdadan yoksun şekilde yaşıyor. Ormanlık alanlarda yiyecek arayan ve buz gibi soğuk sularda yıkanmaya çalışan göçmen sayısı her geçen gün artıyor.

Krajinalı yetkililer göçmen sorunuyla ilgili zorluklara tek başlarına katlandıklarını, ülkenin diğer bölgelerinin konuyla ilgilenmediklerini belirtiyor. Göçmen sorununa karşı Krajina’ya komşu bölgeler polis güçlerini kullanarak göçmenlerin yürüyerek geçmesini engellemeye çalışıyor.

Bölgedeki göçmenlere yardım ulaştırmaya çalışan yardım kuruluşları ve gönüllüler sorunun kriz boyutuna ulaşmaya başladığına dikkat çekiyor.

Bosna-Hersek 2017’den bu yana yaşanan göçmen krizinde AB’nin kapalı sınırlarının hemen önündeki dar boğaz konumunda.

AB bugüne kadar aralarında Krajina bölgesindeki merkezin de bulunduğu yedi göçmenlik merkezi için toplam 60 milyon euroluk acil yardım sundu.



Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

TTB: Evlerinde tedavi edilen 143 bin Covid-19 hastası, 460 bin izolasyonlu var

TTB'nin ‘Aile Hekimliği Pandemi Anketi Ekim 2020’, Türkiye'de Covid-19 pandemisinin geldiği aşamayı ortaya çıkardı. Aile Hekimliği Kolunun 75 ilden 835 aile hekiminin...

ABD seçimlerine müdahaleye çalıştığı iddiasına Rusya’dan tepki: Suçlamalar temelsiz

ABD'de yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığına dair iddialara Rusya'dan yalanlama geldi.Kremlin, seçmenlerin bilgilerinin Rusya tarafından ele geçirildiğini öne süren Amerikan istihbaratının suçlamalarının...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com