13.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Parlamento vs Senato

– PARLAMENTO vs SENATO –
Bundan yaklaşık bir yıl önce 2021 yılı Nisan ayında erken seçim olacağı öngörüsünde bulunmuştum. Bu tarih öngörüsünde değişiklik olmayacağını düşünüyorum. Belki Nisan yerine daha anlamlı olsun diye hükümet Temmuz ayını seçebilir. 2021 yılı seçim yılı olacak.
Ana muhalefettekiler erken seçim zamanı değil deseler de halk seçimin kaçınılmaz bir mecburiyet olduğunu biliyor. Metanetli Türk halkı saygıda kusur etmiyor. Hep sabredip içine atıyor. Hep devletine vatanına olan saygısından sabrediyor. Ama bıçak kemiğe dayanmak üzere. Seçim artık mecburiyet.
Şahsen, tüm olan bitene parlementer sisteme geri dönüleceğini ve önümüzdeki ilk seçime bu sistemle gidileceğini düşünerek bakılması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde bakar ve gelişen olayları bu şekilde değerlendirirseniz detayları daha net göreceksiniz.
Muhalefetteki partilerde olan biten de bu yönde anlamlar içeriyor. Ülkenin kurucusuna serzenişte bulunanları sahiplenen bir ana muhalefet var. Cumhuriyeti dahi anlamamış, özümsememiş kişilikler elinde esir düşmüş bir ana muhalefet. Ki bu kişilerin içinde olduğu partiye ana muhalefet demek ne kadar doğru, o da ayrı bir konu.
Diğer taraftan muhalif bloğun kağıt üzerinde ikinci ama gerçekte üçünçü partisi de asıl kökleri olan partiye yanaşma telaşına düşmüş durumda. Kendilerine yapılan daveti sanki sırıtırcasına kabul etmek için naz yapıyor. Belki bir davet daha gelmesini istiyorlar. Son kurultaylarından anladığım bu.
Muhalif grubun gerçek ikinci partisi güneydoğunun birinci partisi. Bunu hepimiz kabul etmek zorundayız. Onlarsız muhalefetin seçim kazanması neredeyse imkansız.
Parlementer sisteme dönüş taleplerinin içindeki güçlendirilmiş kelimesi insanların kafasını karıştırıyor. Güçlendirilmişten kasıt meclisin üzerinde yeni bir senato oluşturmak ise bu, bugünkü ucube başkanlık sisteminin değişik bir versiyonu olacaktır. Yani parlementer sisteme dönülmeyecek anlamına geliyor. Daha ciddi olunmalı. Halk aldatılmamalı.
Parlamento latince anlamı itibarıyla konuşulan yer demek. Bu ülke konuşan insanların bir araya gelmesi ile yönetilmeyi hak ediyor.

-DEPREM-
Perşembe günkü deprem son uyarı olabilir. Vakit çok geç olmadan artık bir araya gelip geleceğimiz için çocuklarımız için depremden önce çözüm üretmeliyiz. Ceset torbası depremde çok önemli. Salgın hastalıklar deprem zamanlarında en tehlikeli konu. Ceset torbası konusunu küçümsemiyorum.
Ama yapılması gerekenler listesinde ilk sırada olması gereken konu bu değil. İstanbul’u yöneten Vali ve Belediye Başkanı artık bir araya gelmek zorunda. Geleceğimizi kurtarmak zorundayız.

Lütfen unutmayın. Hepimiz bir gün öleceğiz.

-AHMET MURAD –


BUNLARI DA OKUYUN

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Kripto para birimleri kalıcı değil

Ekonomi13:52 26.01.2021(Güncellendi 13:55 26.01.2021) URL'yi kısaltınhttps://cdntr1.img.sputniknews.com/img/103960/57/1039605776_0:0:1200:675_1200x675_80_0_0_acf6bc1309e5a7fedf68151835c3a95d.jpgSputnik Türkiyehttps://cdntr2.img.sputniknews.com/i/logo.pngSputnikhttps://cdntr2.img.sputniknews.com/i/logo.pnghttps://tr.sputniknews.com/ekonomi/202101261043660265-ingiltere-merkez-bankasi-baskani-kripto-para-birimleri-kalici-degil/İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andew Bailey, mevcut hiçbir kripto para biriminin uzun vadede bir ödeme aracı...

Bakan Pakdemirli: Lisanslı depo kapasitesi 7 milyon tona ulaştı

Bakan Pakdemirli, 'Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı'na video konferans yöntemi ile katıldı. Programa Pakdemirli'nin yanı sıra, Tarım...

Covid-19 mutasyonları: Hangilerini biliyoruz ve ne kadar bulaşıcılar?

Dünya, yeni tip koronavirüsün Çin"in Vuhan kentinde ilk kez ortaya çıkmasının yıl dönümünde, aşılarla ilgili olumlu gelişmelerle tünelin ucunda ışık belirmişken İngiltere'den gelen...

″Aşı ihracatına izin alma zorunluluğu getirilmeli″ | ALMANYA | U24

Koronavirüs aşısı teslimatlarında yaşanan sıkıntılar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde siyasetin gündeminde. Pfizer yaklaşık bir hafta önce Belçika'daki üretim tesisinde yapılan çalışmalar nedeniyle BioNTech'in...

Arter’den çevrimiçi rehberli turlar | Kültür-Sanat Haberleri

Çevrimiçi rehberli turlarda Arter’in sergi rehberleri, farklı temalar etrafında bir araya getirdikleri eser seçkilerini her hafta katılımcıların yorumuna açıyor. Sınırlı sayıda katılımcıyla, ücretsiz...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com