30.6 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 1, 2021
- Reklam -

Parlamento vs Senato

– PARLAMENTO vs SENATO –
Bundan yaklaşık bir yıl önce 2021 yılı Nisan ayında erken seçim olacağı öngörüsünde bulunmuştum. Bu tarih öngörüsünde değişiklik olmayacağını düşünüyorum. Belki Nisan yerine daha anlamlı olsun diye hükümet Temmuz ayını seçebilir. 2021 yılı seçim yılı olacak.
Ana muhalefettekiler erken seçim zamanı değil deseler de halk seçimin kaçınılmaz bir mecburiyet olduğunu biliyor. Metanetli Türk halkı saygıda kusur etmiyor. Hep sabredip içine atıyor. Hep devletine vatanına olan saygısından sabrediyor. Ama bıçak kemiğe dayanmak üzere. Seçim artık mecburiyet.
Şahsen, tüm olan bitene parlementer sisteme geri dönüleceğini ve önümüzdeki ilk seçime bu sistemle gidileceğini düşünerek bakılması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde bakar ve gelişen olayları bu şekilde değerlendirirseniz detayları daha net göreceksiniz.
Muhalefetteki partilerde olan biten de bu yönde anlamlar içeriyor. Ülkenin kurucusuna serzenişte bulunanları sahiplenen bir ana muhalefet var. Cumhuriyeti dahi anlamamış, özümsememiş kişilikler elinde esir düşmüş bir ana muhalefet. Ki bu kişilerin içinde olduğu partiye ana muhalefet demek ne kadar doğru, o da ayrı bir konu.
Diğer taraftan muhalif bloğun kağıt üzerinde ikinci ama gerçekte üçünçü partisi de asıl kökleri olan partiye yanaşma telaşına düşmüş durumda. Kendilerine yapılan daveti sanki sırıtırcasına kabul etmek için naz yapıyor. Belki bir davet daha gelmesini istiyorlar. Son kurultaylarından anladığım bu.
Muhalif grubun gerçek ikinci partisi güneydoğunun birinci partisi. Bunu hepimiz kabul etmek zorundayız. Onlarsız muhalefetin seçim kazanması neredeyse imkansız.
Parlementer sisteme dönüş taleplerinin içindeki güçlendirilmiş kelimesi insanların kafasını karıştırıyor. Güçlendirilmişten kasıt meclisin üzerinde yeni bir senato oluşturmak ise bu, bugünkü ucube başkanlık sisteminin değişik bir versiyonu olacaktır. Yani parlementer sisteme dönülmeyecek anlamına geliyor. Daha ciddi olunmalı. Halk aldatılmamalı.
Parlamento latince anlamı itibarıyla konuşulan yer demek. Bu ülke konuşan insanların bir araya gelmesi ile yönetilmeyi hak ediyor.

-DEPREM-
Perşembe günkü deprem son uyarı olabilir. Vakit çok geç olmadan artık bir araya gelip geleceğimiz için çocuklarımız için depremden önce çözüm üretmeliyiz. Ceset torbası depremde çok önemli. Salgın hastalıklar deprem zamanlarında en tehlikeli konu. Ceset torbası konusunu küçümsemiyorum.
Ama yapılması gerekenler listesinde ilk sırada olması gereken konu bu değil. İstanbul’u yöneten Vali ve Belediye Başkanı artık bir araya gelmek zorunda. Geleceğimizi kurtarmak zorundayız.

Lütfen unutmayın. Hepimiz bir gün öleceğiz.

-AHMET MURAD –


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com