20.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 21, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Genç Dahi Fizikçi, Paradokssuz Zaman Yolculuğunun Mümkün Olduğunu Söylüyor

Genç Dahi Fizikçi, Paradokssuz Zaman Yolculuğunun Mümkün Olduğunu Söylüyor


Queensland Üniversitesi Gelişmiş Bilimler Bölümü’nden dahi öğrenci Germain Tobar’ın yaptığı matematik modellemesine göre paradokssuz bir zaman yolculuğu teorik olarak mümkün. Queensland Üniversitesi’nden fizikçi Dr. Fabio Costa’nın rehberliğinde zaman yolculuğunun olabilirliğini araştıran öğrenci, klasik fizikle Einstein’ın genel rölativite teorisini birleştiriyor.

“Klasik dinamik, bir sistemin belli bir zamandaki halini bildiğinizde, sistemin tüm geçmişini de öğrenebileceğinizi söyler. Bu bilginin geniş çaplı uygulamaları vardır. Mesela bu sayede gezegenlere roketler yollayabilir, sıvıların akışkanlar mekaniğini modelleyebilirsiniz. Örneğin,”Yerçekimi kuvvetinin etkisiyle düşen bir cismin son konumunu ve hızını biliyorsanız, ne zaman nerede olacağını bilirsiniz,” diyor dahi öğrenci Germain Tobar.

“Buna rağmen Einstein’ın genel rölativite teorisi zaman döngüleri veya zaman yolculuğunu tahmin eder, yani cismin hem geçmiş hem de gelecekte aynı anda olabileceğini gösterir. Teorik açıdan dinamik kurallarını tersine çevirir.”

İşte Tobar klasik fizikle ve Einstein genel rölativitesini birleştiren bir teori öne sürüyor.

“Fakat günümüzde bilim, bu iki teorinin aynı anda doğru olamayacağını belirtir. Fizikçiler olarak biz yıllardır evrenin en temel kanunlarını anlamaya çalışıyoruz ve ben dinamik biliminin Einstein’ın tahminlerini nasıl düzeltebileceğini çözdüm. Şöyle hayal ettim; zaman yolculuğu matematiksel olarak mümkün olabilir mi? ” diyor Tobar.

Dr. Fabio Costa ve Germain Tobar

Tobar ve Dr. Costa rakamları düzeltmenin bir yolunu bulduklarını söylüyorlar. Dr. Costa, bu hesaplamaların bilim açısından muhteşem sonuçları olacağını söylüyor.

“Matematik kontrol eder, sonuçlar da bilim kurgunun bir ürünüdür”, diyor Dr. Costa.

“Zaman yolculuk yaptığınızı düşünün, COVID-19’u sıfırıncı hastaya bulaşmadan durdurmaya çalıştığınızı hayal edin. İlk hastayı enfekte olmadan durdurursanız, bu sizin zamanda geriye giderek pandemiyi durdurmanızı birinci sıraya koyan motivasyonunuzu silebilir.”

“İşte bu bir paradokstur ve bu tutarsızlık nedeniyle insanlar sıklıkla zaman yolculuğunun evrenimizde gerçekleşmeyeceğini düşünür.”

“Bazı fizikçiler zaman yolculuğu mümkün dese de, bunu kabul etmek zordur, çünkü bu gelişigüzel hareket etme özgürlüğümüzü etkiler. Bu şu anlama gelir; zaman yolculuğu yapabilirsiniz ama hiçbir şeye müdahale edemezsiniz, çünkü bu bir paradoksa neden olur.”

Buna rağmen araştırmada, bu koşulların hiçbirinin oluşmak zorunda olmadığını ve zaman yolcusunun yaptığı tutarlı hareketlerle olayların kendi kendine ayarlanmasının mümkün olduğunu söylüyor.

“Koronavirüs sıfırıncı hastası örneğinde olduğu gibi, sıfırıncı hastanın enfekte olmasını engellemeye çalışabilirsiniz fakat bunu yaparken bu sefer siz enfekte olarak sıfırıncı hastaya dönüşür ya da başka biri enfekte olabilir,” diyor Tobar.

“ Ne yaparsanız yapın yeni olaylar çıkacak ve çevrenizdekileri yeniden ayarlayacaktır. Yani hangi önlemi aldığınız önemli değil, pandemi yine de oluşacak ve sizin genç halinizin motivasyonunu geri giderek durduracaktır.”

“Paradoks yaratmaya çalıştığınızda, tüm olaylar yeniden kendini düzenleyecek ve tutarsızlıktan kaçınacaktır.”

“İşte matematiksel işlemleri olduğu bölgede, mantıksal açıdan özgür iradeyle paradokssuz zaman yolculuğunun mümkün olduğu keşfettik.”

Araştırma Classical and Quantum Gravity dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://phys.org/news/2020-09-young-physicist-squares.html

İleri bilgi:

Germain Tobar et al, Reversible dynamics with closed time-like curves and freedom of choice, Classical and Quantum Gravity (2020). DOI: 10.1088/1361-6382/aba4bc

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yamanel, coronayı yendi

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, corona virüsüne yakalandı.TOPLANTILARA KATILAMADIHastanede...

Papa Francis eşcinsel birliktelik konusunda bilinen olumlu görüşünü ilk kez papa olarak da açıkladı

Papa Francis eşcinsel birliktelik konusunda bilinen olumlu görüşünü ilk kez papa olarak da açıkladı.Ruhani lider, Arjantin'de Başpiskoposluk görevinde bulunurken eşcinsel çiftler için sivil...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com