20.7 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 22, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Gözenekli Silikondan, Terleme Yapmayan Biyosensör Üretildi

Gözenekli Silikondan, Terleme Yapmayan Biyosensör ÜretildiGünlük olarak giyilebilen biyosensörler kullanarak kan şekeri ya da stres seviyeleri gibi değerlerinizi takip edebilirsiniz. Binghamton Üniversitesi’nden bilim insanları giyilebilir elektronikleri daha konforlu ve daha temiz sinyaller verecek gözenekli silikondan biyosensör geliştirerek devrim niteliğinde bir gelişmeye imza attı. Bu gözenekli silikonlar sayesinde terinizin buharlaşmasını sağlarken pek çok seçeneği de beraberinde getirecek.

Araştırmacılar silikon olarak, polimetilsiloksan (PDMS) malzemesini başlangıç noktası olarak seçtiler. Bu malzeme biyosensörlerin geliştirilmesinde sıklıkla kullanılıyor. Esnek ve biyo-uyumlu olduğundan oldukça yararlı. Fakat normalde bu solid yapı gözenekli olmadığından, nefes alabilirliği yok ve bazı problemlere neden oluyor.

“Atletik görüntülemede, derinizde bu cihaz varsa, cihazın altında ter birikebiliyor. Bu da enflamasyon ve ölçüm gibi problemlere neden olabiliyor,” diyor araştırmanın yazarı Matthew Brown.

 Brown ve arkadaşları electrospinning(elektro lif çekimi) tekniği kullanarak gözenekli PDMS üretmeyi başardı. Bu teknikte sıvılara elektrik alanı uygulanarak, mikroskopik iplikçikler(fiber) üretebiliyor. Bu üretim metoduyla insan epidermisindeki kolajen ve elastik iplikçiklere benzer yeni bir malzeme üretiliyor. Ayrıca bu malzeme insan derisine de kendiliğinden yapışıyor.

Araştırma ekibi gözenekli PDMS’i bir dizi performans testine tabi tuttu ve egzersiz esnasında terin buharlaşmasında imkan vererek, yüksek çözünürlüklü sinyaller ürettiğini gözledi. Karşılaştırmak için kullanılan gözeneksiz PDMS’de ise terin buharlaşmadığı ve ancak düşük çözünürlüklü sinyaller üretebildiği gösterildi.

Terin yanı sıra bu gözenekli materyal küçük moleküller ve gazın geçişine izin veriyor. Araştırma ekibine göre bu şu anlama geliyor, bu malzeme vücut dokularına entegre edilerek yara iyileştiren malzemeler veya oksijen ve karbondioksit gözlemleyen veya insan hücreleri içeren cihazlarda bile kullanılabilir.

Araştırma Advanced Materials Technology dergisinde yayınlandı.

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

İran’dan ABD’ye yanıt: Seçimlere müdahale iddiası uydurma, adaylar arasında bizim için fark yok

İran, başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığına dair ABD istihbarat kurumları tarafından yöneltilen suçlamalar üzerine ABD'nin İran'daki temsilcisi konumunda olan İsviçre'nin Tahran Büyükelçisi'ni Dışişleri...

AHESEN Başkanı Özer: Grip aşısı, kronik hastalara tek seferliğine reçetesiz verilsin

Covid1- pandemisi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de grip aşısında talep patlaması yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı bu yıl yaklaşık 1,5 milyon doz...

Süper Loto’da büyük heyecan! Süper Loto nasıl oynanır? Süper Loto 22 Ekim çekiliş sonuçları saat kaçta açıklanacak? 22 Ekim Süper Loto canlı çekiliş

22 Ekim 2020 Süper Loto çekilişi bu akşam 21:30’da gerçekleştirilecek. 20 Ekim tarihinde yapılan Süper...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com