20.7 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 22, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Bir Kaç Mikron Boyunda Dünyanın En Küçük Buzdolabı Üretildi

Bir Kaç Mikron Boyunda Dünyanın En Küçük Buzdolabı ÜretildiKaliforniya Üniversitesi(UCLA)’dan bilim insanları, yeni bir termoelektrik teknolojisiyle mikroskopik boyuttaki dünyanın en küçük buzdolabını geliştirdi. Araştırmacılar bu yeni teknoloji sayesinde cisimlerin anında soğutmayı amaçlıyor.

Termoelektrik cihazlar metalize plakalar arasında yer alan bir çift yarı iletken ihtiva eder. Bu iki yüzey arasındaki sıcaklık farkından yararlanarak elektrik üretir. Örneğin , NASA’nın Voyager uzay gemisi bu prensipten yola çıkarak bilimsel ekipmanlarına güç veriyor. Enerji kaynağı olarak plütonyum’dan gelen ısıyı termoelektrik cihazlarda kullanır.

Her geçen gün, termoelektrik üreteçlerden elektrik üreten yeni cihazlar icat ediliyor. Termoelektrik boyalar, telefonları şarj edebilen kamp ocakları vb. bir çok yeni icat geliştiriliyor.

Yeni araştırmada termoelektrik üreteç, elektrik üretmek yerine soğutma aracı olarak kullanıldı. Bu cihaza elektrik akımı uygulandığında bir yüzeyi sıcak, diğer yüzeyi soğuk oluyor. Aslında peltier soğutucuları gibi çalışıyor.

UCLA ekibi bu mikro soğutucuyu üretirken yarı iletken olarak bizmut telürür ve antimon bizmut telürür kullandı. Bu malzemelere bilindik yapışkan bant yapıştırıldı ve çekildiğinde tek kristalli tanecikler üretildi. Sonra bu kristaller 100 nm kalınlığında yani, metrenin on milyonda biri ölçeğinde termoelektrik cihazlar üretmede kullanıldı.

“Bu sayede daha önceki dünyanın en küçük termoelektrik soğutucusu rekorunu , 10 bin kattan daha küçüğünü üreterek kırdık”, diyor araştırmanın yazarlarından Regan Araştırma Grubu’dan Xin Yi Ling.

Bu minicik buzdolabının marifetleri saymakla bitmiyor. Termoelektrik soğutucuların avantajlarından biri hareketli parça olmadığından dolayı çok daha güvenilir ve küçük olabiliyorlar. Buna rağmen, çok fazla elektrik üretemiyor ve büyük ölçeklerde cisimleri soğuk tutamıyorlar.

Araştırmacılar bu termoelektrik fenomenin nano ölçekte çalışarak, bu olayda gerçekleşen fiziği daha iyi anlamak ve büyük cihazlar geliştirmek için buradan ders almayı planlıyor. Buradan yola çıkarak anında soğutma teknolojisinin temelleri atılabilir.  

 Araştırma ACS Nano dergisinde yayınlandı.

Kaynak: UCLA

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

Süper Loto’da büyük heyecan! Süper Loto nasıl oynanır? Süper Loto 22 Ekim çekiliş sonuçları saat kaçta açıklanacak? 22 Ekim Süper Loto canlı çekiliş

22 Ekim 2020 Süper Loto çekilişi bu akşam 21:30’da gerçekleştirilecek. 20 Ekim tarihinde yapılan Süper...

Akar: Doğu Akdeniz ve Ege’de komşularımızı diyaloğa davet ediyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Tüm samimiyetimizle diyalog, görüşme, konuşma, iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası hukuk, anlaşmalar ve bu çerçevede sorunlarımızı konuşup halledelim diyoruz"...

Hızlı tren kazası davasında, TCDD Genel Müdürü tanık olarak dinlenecek

Ankara 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme, dinlenmeyen...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com