20.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 21, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Basit Bir Kan Testiyle, Koronavirüsten Ölme Olasılığı Yüksek Kişiler Tahmin Edilebilir

Basit Bir Kan Testiyle, Koronavirüsten Ölme Olasılığı Yüksek Kişiler Tahmin EdilebilirCOVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının en zorlandığı problem, hangi hastaların koronavirüsten ölebileceğidir. Evet COVID-19 risk grubunda olan yaşlılar ve sağlık problemi olan kişiler için daha tehlikelidir ama bazı durumlarda 96 yaşında bir hasta semptom bile göstermezken, 21 yaşında sağlıklı bir hasta ölebilmektedir.  Massachusetts General Hastanesi’nden araştırmacılar, doktorlara yardımcı olmak için; elde edilen verileri kullanarak hangi hastaların COVID-19’u en ağır ve şiddetli geçiridiğini gösteren bir parametre aradı.

Araştırmacılar ABD Boston hastanelerinde, yılın başında COVID-19 teşhisi konulan 1,641 hastadan kan numunesi alarak analiz etti. Bu analizin amacı hastalığın şiddetini gösterebilecek moleküler desenleri tespit etmekti. Araştırmacılar daha kompleks kan testi tabanlı biyo işaretlere bakmadan önce, en rutin kan testlerinde bakılan biyo işaretlerine baktı.

“Standart test parametrelerinden biri olan kırmızı kan hücresi büyüklük varyasyonunu gösteren- kırmızı hücre dağılım genişliği ya da diğer adıyla RU24 değerinin hasta mortalitesiyle hayli doğru orantılı olduğu görünce şaşırdık. Bu korelasyon hasta yaşı, bazı laboratuvar testleri ve mevcut bazı hastalıklarla da devam ediyor,” diyor araştırmanın yan yazarlarından Jonathan Carlson.

RU24 çoğu kan testinde görülen oldukça genel bir değerdir. Yeni araştırmayla RU24’nin yükseldiği hastalarda COVID-19’dan ölme olasılığı 2.7 kat daha fazla görünüyor. Yükselen RU24 değerleri, özellikle genç COVID-19 hastalarının mortalitesi açısından daha büyük önem kazanıyor.

Ayrıca araştırmada, hastaların hastanede yattığı süreçte RU24 değerlerinin yükselmesiyle, koronavirüsü daha ağır geçirmeye yatkın olduklarının altını çiziyor. İşte bu nedenle araştırmacılar RU24 değerinin hastanın durumunu izlemede önemli bir biyo işaretçi olduğunu düşünüyor.

Yani daha önce pek dikkat çekmeyen RU24 değerleri, COVID-19 için önemli bir parametre olabilir.

Tabi elde edilen bu bulgular yine daha geniş hasta grubunda doğrulanması gerekiyor. Eğer RU24’nin COVID-19 hastalığının gösterdiği doğrulanırsa, bu hastalara daha fazla hassasiyet gösterilebilir.  

Araştırma JAMA Network Open dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Massachusetts General Hospital

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

Pandemi’de yaşanılanlar, gelecek nesiller için arşivleniyor – KÜLTÜR-SANAT

  Pandemi yaşanılanlar, gelecek nesiller için arşivleniyor   Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği ile Nobel İlaç iş birliğinde; dünya tarihine damga vuran COVİD-19...

Demir yollarında yolcu taşımacılığı özel şirketlere açılacak

Yolcu taşımacılığı özel şirketlere açılıyorTCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, "TCDD Taşımacılık AŞ tarafından yapılan yolcu taşımacılığı, 2021 itibarıyla özel şirketlerin de katılımına...

Son dakika… Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan kantin açıklaması

Bakan Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, "Sevgili velililerimiz; sürecin bir parçası olarak okul kantinlerimiz açıldı ancak siz çocuklarımızın kahvaltısını evde sağlıklı...

Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs’tan üçlü zirve: Türkiye uluslararası hukuku ihlal ediyor

Yunan, Rum ve Mısırlı liderler Kıbrıs'ta gerçekleştirdikleri üçlü zirvede "Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal ettiği" mesajını verdi.Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com