20.7 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 22, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Dünyanın İlk Portatif Emar Cihazı Sayesinde Hızlı Teşhis İmkanı Doğuyor

Dünyanın İlk Portatif Emar Cihazı Sayesinde Hızlı Teşhis İmkanı Doğuyor


JAMA Neurology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada, dünyanın ilk portatif MRI(elektromanyetik rezonans) makinesinin gerçek dünyada yoğun bakım ünitesi testleri yayınlandı. Bu devrim niteliğindeki cihazın, nerdeyse çalışılan tüm hastalarda beyin anomalililerini etkili bir şekilde tespit ettiği gösterildi. Portatif emar sayesinde hasta yatağın teşhis imkanı doğuyor.

Hyperfine sağlık teknolojileri şirketi tarafından geliştirilen, bu hasta başı (POC-point of care) manyetik rezonans görüntüleme sistemi ilk olarak geçen sene denenmeye başlandı. Yeni makinenin 20 kat daha az maliyetli, 35 kat daha az güç tüketen ve mevcut emar makinelerinden 10 kat daha hafif olduğu belirtiliyor.

Günümüzde emar makineleri büyük ve pahalı cihazlar olmasının yanında, özel güvenlik önlemleri alınmış izole odalar gerektiriyor. Önceleri hayal olan portatif emar cihazları, bilgisayar teknolojilerindeki son gelişmeler ve daha küçük mıknatısların üretilmesiyle artık mümkün.

Emar yani manyetik rezonans enstrümanlarının (MRI)  kuvveti, manyetik alan birimi Tesla(T) ile ölçülüyor. Çoğu emar makinesinde 1.5 T ile 3 T kuvvete sahip güçlü mıknatıslar kullanılır. Bu mıknatıslar öyle güçlüdür, odadaki metal eşyaları kolaylıkla kendine çekebilir ve bu çok tehlikelidir. Fakat Hyperfine’ın yeni hasta başı emar cihazı 0,065 T’lık küçük bir mıknatıs kullanıyor.

Yani bu emar cihazı, ek önlem almadan hasta başına kolayca taşınabilir. Ayrıca bu MRI normal cihazlardan daha az elektrik tükettiğinden, duvardaki bir prizden elektriğini alabilir.

Yeni araştırmada; Yale Tıp’tan araştırmacılar, Yale New Haven Hastanesi’nde bu yeni emar cihazını 30 hastada denediler. Yeni cihaz ile beyin tümörlerinden, iskemik felçe kadar 29 hastada bir çok anomali tespit edildi.

Bu çalışmayla, yoğun bakımdaki 20 hastada COVID-19’un nörolojik etkilerini 20 hastada inceleme fırsatı da doğdu. COVID-19’un doğası gereği hastaları görüntüleme için emar odasına taşımak her zaman mümkün olmayabiliyor. İşte bu gibi durumlarda hasta başı emarı kullanılarak daha fazla hasta gözlenebildi. 20 COVID-19 hastasından 8’inde hastalıkla ilişkili akut nörolojik anomalililer tespit edildi.

Tabi yeni cihaz piyasaya sürülmeden önce halen yapılması gereken bazı testler var.POC MRI sonuçları ile MRI veya BT sonuçlarını kıyaslamak gerekiyor. Tabi bu yeni cihazın tümüyle güçlü emar cihazlarının yerini alması beklenmiyor fakat yine teşhis açısından kullanımı daha pratik olabilir.

Bu yeni cihaz sayesinde ambulansta bile hızla temporal görüntü profilleri oluşturulabilir hastaneye daha varmadan inme teşhisi konulabilir.

Ayrıca son zamanlarda geliştirilen algoritmalar sayesinde daha hızlı sonuç da alınabiliyor.

Araştırma JAMA Neurology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Yale News

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

Akar: Doğu Akdeniz ve Ege’de komşularımızı diyaloğa davet ediyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Tüm samimiyetimizle diyalog, görüşme, konuşma, iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası hukuk, anlaşmalar ve bu çerçevede sorunlarımızı konuşup halledelim diyoruz"...

Hızlı tren kazası davasında, TCDD Genel Müdürü tanık olarak dinlenecek

Ankara 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme, dinlenmeyen...

Jordan Peele İmzalı “Candyman”in Vizyon Tarihi Belli Oldu!

Jordan Peele İmzalı “Candyman”in Vizyon Tarihi Belli Oldu! Pandemi nedeniyle 2021 yılına ertelenen Candyman’in vizyon tarihi 27 Ağustos 2021 olarak belirlendi. Nia DaCosta‘nın...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com