21 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 1, 2020
Ana Sayfa SON DAKİKA BAE ve Bahreyn İsrail'le anlaştı; Gazze'deki militanlar İsrail'e roket fırlattı

BAE ve Bahreyn İsrail’le anlaştı; Gazze’deki militanlar İsrail’e roket fırlattı


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn dün İsrail’le resmi bağlar kurmak için anlaşmalar imzaladı.

Fotoğraf: Reuters

BAE ve Bahreyn, Ortadoğu ülkelerinin İran’a karşı stratejik bir yeniden yapılanmaya girmesiyle 25 yıldır İsrail’le ilişki kurmak için adım atan ilk Arap devletleri.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’de bağımsız bir devlet kurmak isteyen Filistinliler, ABD’nin aracı olduğu anlaşmaları kendi davalarına bir ihanet olarak görüyor ve Beyaz Saray’da imzalanan anlaşmaların geçersiz sayıyor.

Anlaşmanın ardından Gazze’de militanlar İsrail’e roket fırlattı. İsrail ordusu da cevaben bugün erken saatlerde Hamas’ın kontrolündeki Gazze’de yaklaşık 10 noktaya hava saldırısı düzenledi. Ordu sınıra yakın İsrail yerleşimlerine 15 roket fırlatıldığını bildirdi.

Beyaz Saray’da düzenlenen törende İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed el-Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif el Zayani ile mutabakatlara imza atmıştı.

BAE ve Bahreyn, 1979’da Mısır ve 1994’te Ürdün’ün İsrail’le barış anlaşması imzalamasının ardından ilişkileri normalleştirme adımı atan üçüncü ve dördüncü Arap ülkeleri.

Trump: Başka ülkeler de imzalayacak

ABD Başkanı Donald Trump, başka ülkelerin de İsrail’le kendi mutabakatlarını imzalayacağını ifade ederek “En az beş ya da altı ülke daha kısa sürede bununla ilgili ilerleme kaydedecek” dedi.

Trump, dün gazetecilere yaptığı açıklamada üçüncü Körfez Arap ülkesi, Suudi Arabistan’ın İsrail’le ‘doğru zamanda‘ bir anlaşma imzalayacağını söyledi.

Suudi kabinesi yaptığı açıklamada Filistin sorununa dair ‘adil ve kapsamlı çözüm’ gerektiğini vurguladı.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

MasterChef Türkiye eleme adayı kim oldu 29 Eylül? İşte, dokunulmazlığı kazanan isim ve eleme adayı!

MasterChef Türkiye'de haftanın son dokunulmazlık oyunu oynandı. Önceden belirlenen ve evlerinde tadım yapan izleyicilerin verdiği...

Prof. Dr. Adıyaman: Her vaka bir Covid-19 hastasıdır

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun toplantısının ardından basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı...

Elektrikli hava taksileri geleceğin ulaşım aracı olabilir mi?

Alman Volocopter firması en yeni elektrikli hava taksi prototipini Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki bir havaalanında tanıttı.Geleceğin ulaşım aracı olarak tanımlanan ve sürücüsüz uçabilen...

Geleceğin otomobilini yorumladılar!

Koreli şirketler LG Electronics (LG) ve Hyundai, geleceğin elektrikli otomobillerinde kullanılmak üzere bir kabin konsepti tanıttı. IONIQ Konsept Kabini adı verilen konsept ....
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com