23.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa SON DAKİKA Trump’tan aşı 3-4 haftaya hazır açıklaması | DÜNYA | U24

Trump’tan aşı 3-4 haftaya hazır açıklaması | DÜNYA | U24


Koronavirüs aşı çalışmaları tüm dinyada devam ederken ABD Başkanı Donald Trump’tan da aşı açıklaması geldi.

Philadelphia’da ABC News kanalının organize ettiği bir  toplantıda halka seslenen Trump, COVID-19 aşısının 3-4 haftaya hazır olabileceğini ve 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce de dağıtıma başlanabileceğini açıkladı.

Trump “Aşıya sahip olmaya çok yakınız” dedi ve ekledi “Doğrusu FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) ve onaylar nedeniyle bir önceki yönetimin aşı geliştirmesi yıllar alırdı…Ve bizim aşıya ulaşmamıza haftalar kaldı…3 ya da 4 hafta.”

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin önde gelen virologlarından, Trump’ın danışmanı Dr. Anthony Fauci CNN’e yaptığı açıklamada birçok uzmanın aşının Kasım ya da Aralık’ta hazır olacağına inandığını söyledi. Fauci “Ekim’de de hazır olması düşünülebilir ama bunun pek muhtemel olduğunu sanmıyorum” şeklinde konuştu. Bazı uzmanlar bilimsel olarak güvenilir bir aşının 2021’den önce hazır olabileceğine ihtimal vermiyor.

3 Kasım seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan ve ikinci dönem için yarışan Başkan Trump konuşmasında maske takmak istemeyen Amerikalıları savunarak Fauci gibi uzmanların dahi bu konudaki fikrini değiştirdiğini söyledi.

Başkan Trump Nevada ve diğer eyaletlerde büyük çaplı seçim kampanyaları ve  mitingler yaptığı için eleştiriliyor. Danışmanı virolog Dr. Fauci bu tür toplantıları “kesinlikle riskli” olarak tanımlıyor.

Başkanlık yarışındaki Demokrat Partili rakibi Joe Biden geçen hafta Trump’ı milyonlarca kişinin işinden olmasına neden olan salgında  görevini “ihmalle” suçlamıştı.

ABD 6,6 milyon vaka ile dünyada en fazla koronavirüs vaka sayısının bulunduğu ülke konumunda. Ülkede salgında 195 bin kişi de yaşamını yitirdi. ABD dünya nüfusunun yüzde 4’ünü barındırmasına karşın koronavirüs vakalarının yüzde 20’si ABD’de bulunuyor.

Reuters / SSB, TY

© Deutsche Welle TürkçeHaber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Kremlin sözcüsü: Putin henüz Covid-19 aşısı yaptırmadı

Rusya ağustos ayında geliştirdiğini açıkladığı Sputnik V isimli Covid-19 aşısını ülke genelinde dağıtma çalışmalarını sürdürürken Devlet Başkanı Vladimir Putin henüz aşılanmadı. Kremlin sözcüsü,...

Türkiye’deki siyasi çalkantılar 2008’den beri Dolar – TL kurunu nasıl etkiledi?

Türk Lirası üzerindeki satış baskısı yeniden artmış durumda. Dolar/TL kuru 29 Eylül tarihinde 7,85 seviyesini aşarak, tarihi zirvesine yükseldi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com