22.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Çin, on binlerce kişi üzerinde klinik testleri tamamlanmayan Covid-19 aşılarını denedi

Çin, on binlerce kişi üzerinde klinik testleri tamamlanmayan Covid-19 aşılarını denedi


Çin, Covid-19 hastalığı ile mücadelede, on binlerce kişi üzerinde henüz standart testleri tamamlanmayan deneysel aşıları kullandı. Uluslararası uzmanlar , standart protokole uymayan aşı programı hakkında endişelerini dile getirdi.

Çin, Covid-19 için 4 farklı aşı çalışması yürütüyor, tümü de testlerin son aşamasında.

Pekin, temmuz ayında ilaç devi Sinopharm ve ABD’li Sinovac Biotech tarafından geliştirilen üç enjeksiyonlu bir aşı için acil kullanım programı başlattı. CanSino Biologics tarafından geliştirilen bir başka Covid-19 aşısı da, haziran ayında Çin ordusu tarafından kullanılmak üzere onaylandı.

Çin Ulusal Biotec Grubu (CNBG), on binlerce kişinin aşılanmış olduğunu doğruladı. Yetkililer, aşının öncelikle sağlık, ulaşım ve gıda pazarı çalışanları üzerinde denendiğini belirterek daha fazla bilgi vermedi. Aşının denendiği kişiler arasında Sinovac ve Sinopharm’ın baş yöneticileri ile ordunun araştırma şefi de bulunuyor.

Uzmanlar aşının uzun vadedeki yan etkileri için uyarıyor

Uluslararası uzmanlar ise, Çin’in acil aşı programını eleştirerek, ilacın uzun vadedeki yan etkileri hakkında uyarıda bulundu.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde bir aşı araştırmacısı olan Anna Durbin, Çin’in acil durum kullanım programını “çok sorunlu” olarak nitelendirdi ve kontrol grubu olmadan bir aşının etkinliğini ölçmenin imkansız olduğunu ileri sürdü.

‘Koronavirüs aşısı, kasım ayında kullanılmaya başlayabilir’

Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) Guizhen Wu , son aylarda aşılardan birini denemek için kendi üzerinde uyguladığını ve hiçbir olumsuz yan etkiyle karşılaşmadığını ifade etti.

Guizhen Wu, aşının kasım ya da en geç aralık ayında toplu olarak Çinlilere uygulanabileceğini söyledi.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Armenia-Azerbaijan conflict: Casualties mount in Nagorno-Karabakh

*:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>image copyrightReutersimage captionThe self-proclaimed authorities in Nagorno-Karabakh say their military has destroyed hundreds of enemy troops *:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>Nearly 100...

Bakan Gül’den Azerbaycan’a destek mesajı

Gül, Azeri mevkidaşı Fikret Mammadov'a gönderdiği destek mesajına, "Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'a Ermenistan tarafından...

NASA’nın 23 milyon dolarlık yeni uzay tuvaleti uzaya gönderilmeye hazır

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların test etmesi için yeni uzay tuvaletini göndermeye hazırlanıyor. Hazırlanan yeni tuvalet sisteminin gelecekteki Ay veya Mars görevlerinde kullanılması...

Sadakatsiz tanıtımında Melis Sezen’e tam puan

 Kanal D’nin yeni dizisi ‘’Sadakatsiz’’, 7 Ekim Çarşamba akşamı saat 20.00’de izleyici ile buluşacak. Dizinin...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com