21 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 1, 2020
Ana Sayfa SON DAKİKA ÇHD davası: Yargıtay 14 avukata verilen hapis cezalarını onadı

ÇHD davası: Yargıtay 14 avukata verilen hapis cezalarını onadı


CANAN COŞKUN

[email protected] 

@canancoskun

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek mahkum edildiği dosyada adil yargılanma talebiyle tuttuğu ölüm orucu nedeniyle yaşamını yitiren Ebru Timtik’in yanısıra Barkın Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır haricinde 14 avukata verilen hapis cezalarını onadı.

Kararda, avukatların tahliye talepleri reddedilerek tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi.


Aytaç Ünsal’a adli kontrol şartı

Kararda, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tuttuğu ölüm orucuna da değinildi. Açlık grevlerinin ‘genellikle örgüt mensubu olan hükümlü ve tutukluların örgütün talimatı ya da bireysel kararla başvurdukları yöntem’ olduğu savunan Yargıtay, Aytaç Ünsal’ın infazının durdurulmasına, infazın gerçekleşebilmesi için adli kontrol tedbirinin uygulanması gerektiğini belirtti. 

Kararda, avukatlar Naciye Demir, Şükriye Erden ve Özgür Yılmaz hakkında İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘DHKP/C silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla yargılama yürütüldüğü’ anımsatıldı ve iki dosyaya konu eylemler arasında hukuki ve fiili bağ olup olmadığı değerlendirilerek sonuca göre İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyada bu sanıklar bakımından davaların reddine karar verilmesinin mümkün olduğu aktarıldı.

Deliller Fethullahçı yapıdan kaldı

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada yalnızca Demir, Erden ve Yılmaz yargılanmıyordu. Selçuk Kozağaçlı, Ebru Timtik ve Barkın Timtik de aynı davada yargılanıyordu. Bu davaya konu deliller emniyette ve yargıda Fethullahçı yapının etkin olduğu zamanlarda toplandı. Soruşturma savcısı Adem Özcan, darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edildi. Bu davadaki deliller, Eylül 2017’de başlayan soruşturma sürecinde de avukatlara suçlama olarak yöneltildi.

Yargıtay, yargılama sürecindeki usuli işlemlerin kanuna uygun olarak yapıldığını, hükme esas alınan tüm delillerin hukuka uygun olarak elde edildiğini, ileri sürülen iddia ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde eksiksiz olarak sergilendiğini, özleri değiştirmeksizin tartışıldığını, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığını savundu.

Davalar birleşsin

Yargıtay, Barkın Timtik, Ebru Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır’a verilen hapis cezalarını da suç vasfı yönünden bozdu. Barkın Timtik’in İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığını anımsatan Yargıtay, iki davanın birleştirilerek delillerin bir arada değerlendirilmesini, Timtik’in eyleminin ‘örgüt yöneticiliği’ vasfını taşıyıp taşımadığına bu değerlendirmeden sonra karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Selçuk Kozağaçlı yönünden ise yine aynı davada ‘örgüt yöneticiliği’ suçlamasıyla yargılandığı anımsatıldı ve her iki davanın birleştirilip tüm delillerin bir arada değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Bu değerlendirmeye göre Kozağaçlı’nın ‘örgüt yönetmek’ vasfını taşıyıp taşımadığı ve eylemler arasında hukuki ve fiili kesinti bulunup bulunmadığı saptandıktan sonra Kozağaçlı’nın hukuki durumunun tayin edilmesinin zorunlu olduğu kaydedildi.

Avukat Ezgi Çakır’a da örgüt üyeliği suçlamasından mahkumiyet hükmü kurulduğunu aktaran Yargıtay, ‘örgüte yardım etmek’ suçlamasıyla ceza verilmesi gerektiğini belirtti. 

Davada verilen hapis cezaları şöyleydi:

Selçuk Kozağaçlı, Aytaç Ünsal, Engin Gökoğlu: Örgüt üyeliği suçundan 10.5 yılBarkın Timtik: Örgüt kurmak ve yönetmek suçlamasıyla 18 yıl dokuz ayBehiç Aşçı: Örgüt üyeliği suçlamasıyla 12 yılAycan Çiçek: Örgüt üyeliği suçlamasıyla dokuz yılEbru Timtik: Örgüt üyeliği suçlamasıyla 13.5 yılŞükriye Erden: Örgüt üyeliği suçlamasıyla 12 yılNaciye Demir: Örgüt üyeliği suçlamasıyla dokuz yılÖzgür Yılmaz: Örgüt üyeliği suçlamasıyla 13.5 yılAyşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen: Örgüte yardım suçlamasıyla üç yıl dokuz ayAhmet Mandacı, Zehra Özdemir: Örgüte yardım suçlamasıyla üç yıl bir ay 15 günEzgi Çakır: Örgüt üyeliği suçlamasıyla sekiz yılHaber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Son dakika haberi: İzmir’de korkutan deprem!

Kandilli Rasathanesi'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.44'te İzmir'in Dikili ilçesinde 3,6 büyüklüğünde...

A101 BİM ŞOK aktüel ürünler kataloğu!

A101 BİM ŞOK aktüel ürünler kataloğu belli oldu. İndirim takipçileri için ŞOK'da ev ihtiyaçları, A101'de teknoloji ve ev tekstili, BİM'de ise ev hanımlarını...

Yeni albümünü çıkarmaya hazırlanan Rihanna: Sadece müzikle eğlenmek istiyorum

Dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna, uzun zamandır beklenen yeni albümü için 4 yıl aradan sonra stüdyoya girdiğini, çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü söyledi.Şimdiden "tonlarca yazma...

Hira Koyuncuoğlu Kapadokya’da at binmeyi öğreniyor

“Maria ile Mustafa” dizisinin Nisan’ı Hira Koyuncuoğlu, binicilik dersi almaya başladı. Haber Kaynağı
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com