23.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR BMGK, Libya'dan yabancı paralı askerlerin çekilmesini öngören kararı kabul etti

BMGK, Libya’dan yabancı paralı askerlerin çekilmesini öngören kararı kabul etti


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Libya’ya uygulanan silah ambargosuna uyulmasını ve ülkedeki yabancı paralı askerlerin çekilmesini talep eden kararı kabul etti.

BM Güvenlik Konseyi, Libya’daki BM Destek Misyonu’nun (UNSMIL) görev süresini 15 Eylül 2021’e kadar uzatma kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) itirazı ve talebi doğrultusunda BM Libya Destek Misyonu’nun görevini ikiye bölme, siyasi süreci ve uluslararası müzakereleri yürütecek bir özel temsilci ile UNSMIL’in günlük faaliyetlerini yürütecek ayrı bir koordinatör atanması kararı alan konsey, Libya’da ateşkes çağrısında da bulundu.

Moskova ve Pekin çekimser kaldı

Rusya ve Çin’in çekimser kaldığı kararda, BM üyesi tüm ülkelerden Libya’ya uygulanan silah ambargosuna uymaları ve ülkedeki yabancı paralı askerlerin çekilmesi talep edildi.

Öte yandan diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, eski BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin “sağlık nedenlerinden” dolayı istifasının ardından bu göreve getirilmesi beklenen adayların isimleri somutlaşmaya başladı.

Yaklaşık 6 aydır boş olan koltuk için düşünülenler arasında Bulgar diplomat BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, eski Gana Dışişleri Bakanı Hanna Serwaa Tetteh’nin ismi geçiyor.

Lübnanlı eski temsilci Selame’nin Haziran 2017’de geldiği görevinden Mart 2020’de ayrılmasından beri BM’de, Libya diplomasisini yürütecek isim belirlenebilmiş değil.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in söz konusu göreve kısa süre içinde birini ataması bekleniyor.

Libya, 2011’de devrik lider Muammer Kaddafi’nin öldürülmesinden bu yana devam eden iç savaş nedeniyle meşruiyet krizine sahne oluyor.

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya hükümeti birlikleri ile ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter arasında çatışmalar yaşanıyor.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Bakan Koca: HES’i hemen indirin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı uyarıda, HES uygulamasının bölgesel olarak vaka bilgileri içerdiğini ve uygulamanın mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi.Bakan...

Afrika’da Covid-9 ölüm oranları neden düşük?

Koronavirüs pandemisinin ilk aylarında uzmanlar, salgının Afrika'da bir felakete yol açacağını ve virüsün yüz binlerce insanı öldürebileceğini söylüyordu. Ancak Afrika'da eylül ayı itibarıyla...

Güncel altın fiyatları… 28 Eylül gram altın, dolar, euro ve sterlin ne kadar? İşte döviz ve altında son durum

Güncel döviz kurları haftanın ilk işlem gününde döviz piyasasındaki son durumu gösterdi. 28 Eylül 2020...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com