23.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa TEKNOLOJİ Apple yeni cihazlarını tanıttı | NTV

Apple yeni cihazlarını tanıttı | NTV


Apple’ın merakla beklenen sunumu gerçekleşti. Beklendiği gibi Covid-19 döneminde tedarik ve üretim üzerine yaşanan ertelemeler sebebiyle  iPhone 12’nin tanıtımının yapılmadığı sunumda, sekizinci nesil iPad, dördüncü nesil iPad Air, Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE ile yeni servis abonelikleri tanıtıldı. 

Önceden kaydedilmiş olan sunum 1 saat sürdü. Toplamda 6 ürün tanıtılırken 2’si tamamen yeni servislerdi. Apple CEO’su Tim Cook’un  açılışı ve kapanışı yaparak arada diğer yöneticilere pas attığı sunumda,  Cook dışında 9 kişi daha vardı. Cook dışındaki 9 kişiden 5’i kadın yöneticilerdi ve ikisi siyahiydi. Apple’ın servisler direktörü Lori Malm  ile Apple’ın sağlık birimi başkan yardımcısı Sumbul Ahmad Desai  bu sunumda gün yüzüne çıktı.  

2 YENİ iPAD MODELİ TANITILDI  

iPad: 10,2 inçlik bir ekrana sahip olan ve tasarım olarak mevcut iPad Pro’ya benzeyen yeni iPad, gücünü A12 Bionic işlemciden alıyor. Model bir önceki nesile kıyasla %40 daha hızlı CPU’ya ve %20 daha hızlı GPU’ya sahip. 
  
iPad Air: Yeni iPad Air 10,9 inçlik bir ekran taşıyor, tasarımı güncellenmiş durumda. Gücünü ise A14 Bionic işlemciden alıyor. Air Magic Keyboard, Smart Keyboard Folio ve Apple Pencil özelliklerini de destekliyor.

YENİ AKILLI SAATLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI 

Apple Watch Series 6: Bir önceki modele kıyasla %20 daha hızlı olan yeni Apple Watch; kandaki oksijeni düzenli olarak ölçerek kullanıcıyı uyarabiliyor ve hep açık bir altimetre kullanıyor.  
  
Apple Watch SE: Apple’ın SE ailesinin ilk akıllı saat üyesi olan Watch SE’de ivmeölçer ve hep açık altimetre bulunuyor. Çift çekirdekli bir işlemci kullanan cihaz, Bluetooth 5.0 desteğine sahip.   

Servisler arasında tanıtılan aboneli hizmetlerden biri, kişinin spor yapması için oluşturulan derslerin yer aldığı Apple Fitness. 

Beklendiği gibi Apple servislerinin toplu bir şekilde sunan, aylık üye olunarak satın alınabilecek Apple One tanıtıldı. Apple TV+, Apple News, Apple Arcade, Apple Music ve Fitness gibi ayrı üyelikler tek bir yerden toplu şekilde bireysel ya da aile planı ile alınabilecek. 
 
SPOTIFY’DAN AÇIKLAMA 
  
Bu arada bu servisin tanıtımı sırasında Spotify’dan bir açıklama geldi. Müzik alanında rekabet içerisinde olan iki şirketten İsveçli Spotify,  Apple’ın yeni servisi içerisine aldığı Apple Müzik ile rekabette haksızlığa sebep olduğunu vurguladı. Spotify daha önce Apple aracılığı ile yapılan aboneliklerde de firmanın aldığı komisyonu eleştirmiş ve konuyu AB komisyonuna taşımıştı. 

PELOTON’DAN APPLE’A ELEŞTİRİ
  
Ayrıca Apple sunumuna bir tepki de ABD’li spor egzersizleri şirketi  Peloton’dan geldi. Apple’ın tanıttığı Apple Fitness + üyeliği ve spor dersleriyle Peloton ile rekabete girerken, egzersiz üyeliklerini teknoloji destekli spor ekipmanlarıyla da destekleyen Peloton’un CEO’su John Foley, “Apple egzersiz içeriğini meşrulaştırıldı, kelimenin tam anlamıyla en büyük şirket olan 2 trilyon dolarlık Apple gelip egzersiz içeriğinin önemli olduğunu söyledi” şeklinde bir eleştiri yöneltti. 

YENİ iPHONE’LARIN ÖNÜMÜZDEKİ AY TANITILMASI BEKLENİYOR
  
Son olarak Apple’ın 5G destekli olması beklenen yeni telefonunun gelecek ay düzenlenecek sunumla gün yüzüne çıkması bekleniyor. Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Türkiye’deki siyasi çalkantılar 2008’den beri Dolar – TL kurunu nasıl etkiledi?

Türk Lirası üzerindeki satış baskısı yeniden artmış durumda. Dolar/TL kuru 29 Eylül tarihinde 7,85 seviyesini aşarak, tarihi zirvesine yükseldi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)...

Af Örgütü: Fransa’da pandemi öncesi ve sonrası dönemde binlerce kişi haksız yere cezalandırıldı

Uluslararası Af Örgütü, Fransa'da binlerce protestocunun Covid-19 öncesi ve sonrasındaki baskı ortamında haksız yere cezalandırıldığını açıkladı. Örgüt yayımladığı son raporunda, "Yetkililer hiçbir şiddet...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com