22.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Tarih Öncesi Canavar Megalodon'un Gerçek Boyu Ortaya Çıktı

Tarih Öncesi Canavar Megalodon’un Gerçek Boyu Ortaya ÇıktıBristol ve Swansea Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırmada, tarih öncesi dev köpekbalığı Megalodon’un gerçek boyutu ortaya çıktı. Bu tarih öncesi deniz canavarı o kadar büyüktü ki, bir yüzgeci insan boyu kadar uzun.

Günümüzde yaşayan en büyük köpekbalığı Büyük Beyaz’ın boyu, 6 metreyi geçebiliyor ve bir ısırığı 2 ton basabiliyor. Okyanusların bu ağır abisi bile oldukça korkutucuyken, tarih öncesi babası Hollywood yıldızı “Megalodon” dehşet saçıyor.

Büyük dişli köpek balığımız Megalodon 23 ila 3 milyon yıl öncesinde yaşadı ve boyu büyük beyazın yaklaşık 3 katına denk geliyor ve ısırma gücü 10 tondan fazla.

Megalodon fosillerinde görülen üçgen dişler, bir insan elinden daha büyük ve dev bıçakları andırıyor.

Bristol Üniversitesi Toprak Bilimleri Okulu’ndan Paleobiyoloji Yüksek Lisansı’nı yeni tamamlayan Jack Cooper ve meslektaşları bazı matematiksel metotları kullanarak bu canavarın boyutunu ve uygun ölçeğini çıkardı. Bunu yaparken, köpekbalığının yaşayan akrabaları kullanılarak ekolojik ve fizyolojik benzerlikler değerlendirildi.  

Bu proje, Swansea Üniversitesi’nden köpekbalığı uzmanı Dr Catalina Pimiento ve Bristol Üniversitesi’nden paleontolog Prof. Mike Benton tarafından yönetildi.

Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Jack Cooper şöyle diyor: “ Megalodon gerçekten paleontolojiyi seçmem de ilham aldığım bir hayvandı zaten büyük beyaz köpek balıklarının hayranıyım. Megalodon’u çalışma şansı bulduğumda sevinçten havalara uçmuştum. Bu gerçekten benim rüya projem oldu. Elinizde sadece yüzlerce diş olduğunu düşündüğümüzde, tüm bir hayvanı çalışmanın ne kadar zor olduğunu hesap edebilirsiniz.”

Daha öncesinde bu köpek balığı fosili, Otodus megalodon, sadece Büyük Beyaz ile karşılaştırılmıştı. Jack ve meslektaşları ise ilk kez bu analizi 5 modern köpekbalığını içerecek şekilde genişletti.

Dr Pimiento’da şöyle diyor: “Megalodon Büyük Beyaz’ın doğrudan akrabası değildir fakat diğer büyük yırtıcı köpekbalıkları; Makos, Somon, Porbeagle köpek balığı gibi köpek balıkları da Büyük beyaz kadar akrabadır. İşte biz bu 5 köpekbalığını da diğer tüm diğer tahminlerle detaylı ölçümlerle havuza aktardık. “

Prof. Benton diyor ki: “Her şeyden önce bu 5 modern köpek balığının büyümeden önce nasıl değiştiğini test etmemiz gerekti. Örneğin, aynı insan bebekleri gibi büyük kafaları ve küçük ayakları olduğundan büyüyene kadar bazı zorluklar yaşamış olabilirdi. Fakat modern köpekbalıklarının yavrularının da, büyüdükçe çok da değişmediğini gözlemledik.”

Jack Cooper diyor ki: “Yani bu 5 modern formun, büyüme eğrilerini alarak,oranlayarak ve gittikçe daha da büyüterek, tam da 16 metreye kadar çıkardık.”

Bu sonuçlar gösterdi ki, 16 metre uzunluğundaki Otodus megalodon‘un 4.65 metre uzunluğunda bir kafası, 1,62 metre uzunluğunda bir sırt(dorsal) yüzgeci ve 3.85 m yüksekliğinde olduğunu gösteriyor.

Yani bu köpek balığının sırtında duran bir insanın boyuyla, sırt yüzgecinin boyu yaklaşık aynı boyda.

Megalodon’un yani bu dev köpekbalığının fizyolojisini anlamak, neden soyunun tükendiğine doğuştan gelen faktörleri daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Araştırma Referansı:

Jack A. Cooper, Catalina Pimiento, Humberto G. Ferrón, Michael J. Benton. Body dimensions of the extinct giant shark Otodus megalodon: a 2D reconstruction. Scientific Reports, 2020; 10 (1) DOI: 10.1038/s41598-020-71387-y

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

Kuveyt, Emir’in ölümüne ilişkin iddiaları yalanladı

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Kuveyt Emiri'nin hayatta olduğu açıklandı. Haber Kaynağı

Rangers-Galatasaray maçı D-Smart’ta – Spor Smart İZLE

Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi Play-Off turunda Rangers ile karşılaşacak. Daha önceki turlarda Neftçi ve Hajduk Split'i eleyen Sarı-Kırmızılılar İskoçya ekibini de yenerek...

Hindistan’da 19 yaşındaki kadının toplu tecavüz sonrası hayatını kaybetmesi infiale yol açtı

Hindistan'da 19 yaşındaki bir kadın, bir grubun tecavüzüne uğradıktan sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.Ülkedeki en alt sınıfı temsil eden Dalitlerin haklarını savunan...

Almanya’da enflasyon eksiye düştü

Almanya'da yıllık enflasyon, eylülde sıfırın altında kalarak yüzde eksi 0,2 oldu.Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) öncü verilerine göre, ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com