22.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Yeni Simülasyon Tahmin Etti: Karanlık Maddeyi Görebilseydik Nasıl Olurdu?

Yeni Simülasyon Tahmin Etti: Karanlık Maddeyi Görebilseydik Nasıl Olurdu?


Görmediğiniz bir şeyin üzerinde nasıl çalışabilirsiniz? İşte karanlık madde üzerinde çalışan gökbilimciler bu zorlukla yüzleşmek zorunda. Karanlık madde evrenin % 85’ini oluştursa da, ışıkla etkileşime girmediğinden gözlemlemek çok zor. Sadece ışık ve diğer maddenin üstündeki kütleçekimsel etkiler sayesinde görülebiliyor. Daha da kötüsü bugüne kadar yapılan onca deneye rağmen, Dünya’da karanlık madde henüz tespit edilemedi. Peki görmediğimiz bir şeyin görüntüsü nasıl olabilir?

Her ne kadar karanlık madde çok gizemli olsa da, hakkında birkaç şey öğrenebildik.

Biliyoruz ki, sadece karanlık değil, aynı zamanda soğuk da. Sonuç olarak, karanlık madde kümeler halinde bir araya gelerek, galaksi gruplarının tohumlarını oluşturuyor. Genelde galaksilerin etrafında halkalar şeklinde oluşuyor ve galaksinin kütlesinin büyük kısmını oluşturuyor.

Buna rağmen karanlık maddeye halen cevaplanmamış birçok soru olması, astronomları yeni karanlık madde modelleri oluşturmaya itti. Böylece bu modellerin doğruluğunu gözlemlerle kıyaslayabilirler.

Geçtiğimiz günlerde Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden bir araştırma ekip detaylı bir karanlık madde evreni simülasyonunu çalıştırdı. Gerçekten birkaç şaşırtıcı sonuç ortaya çıktı.

WIMP Karanlık Madde Parçacıkları

Bir karanlık madde simülasyonunun doğruluğu, karanlık madde hakkında yaptığınız varsayımlara bağlıdır. İşte bu durumda araştırmacılar karanlık maddenin zayıf etkileşime giren dev parçacıklardan (weakly interacting massive particles -WIMPs) oluştuğunu varsaydı. Bu taneciklerin kütleleri protonun kütlesinin 100 katına denk geliyor.

WIMP karanlık madde için en popüler teorilerden biridir. Daha önce de WIMP karanlık madde simülasyonları denendi. Fakat bu yeni simülasyon çok yüksek bir çözünürlükte ve 30. Dereceden simülasyon özelliklerine sahipti.

Bu simülasyonda karanlık madde galaksilerin halkalar şeklinde oluşuyor aynı gözlendiği gibi. Fakat daha da ilginci, halkalar tüm kütle boylarında geliştirildi, küçük-gezegen kütleli halkalar, galaktik halkalar galaksi kümeleri etrafında oluşan daha büyük halkalar gibi.

Bu halkalar genel olarak benzer yapılara sahipler yani merkezde yoğun dışarı doğru yayılacak şekilde. Aslında bu tüm boyutlarda oluşuyor ve karanlık maddenin belirgin bir özelliği oluyor.

Örneğin; küçük halkalar, ışığın kütleçekimsel etkisini tespit edemeyecek kadar küçük ve karanlık maddenin kendisiyle nasıl etkileştiğini gösterebilir. Karanlık madde hakkındaki diğer bir düşünceyse, karanlık madde parçacıkları çarpıştığında gama radyasyonu yayıyor.

Yapılan bazı gama ışını gözlemlerinde, Samanyolu’nun merkezinden yayılan bir gama ışını fazlalığı görüldü, işte bu karanlık madde tarafından yayılıyor ,olabilir. Bu özel modelde, karanlık madde tarafından üretilen çoğu gama radyasyonunun daha küçük halkalardan gelebiliyor.

Halkanın boyutundan ötürü, gama ışını spektrumu enerjisi etkilenebildiğinde, bu model Samanyolu ve diğer galaksilerden gelen gama ışını fazlalığı hakkında özel tahminler yapabilir.

Karanlık madde, halen astronomideki en zor problemlerden biri ta ki, bir gün doğrudan onu gözlemleyene kadar. Şimdilik simülasyonlar en güçlü silahımız olmaya devam ediyor.

Antarktika’daki IceCube nötrino dedektörü, WIMP’leri arıyor.
(IceCube İşbirliği / NSF)

Kaynak orijinalde Universe Today’de yayınlandı.

https://www.sciencealert.com/simulation-reveals-what-dark-matter-might-look-like-if-we-could-see-it

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

Almanya’da enflasyon eksiye düştü

Almanya'da yıllık enflasyon, eylülde sıfırın altında kalarak yüzde eksi 0,2 oldu.Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) öncü verilerine göre, ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)...

'Zorunlu yayın' gitti, 'öncelikli yayın' geldi

YAYIN hizmeti hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikle 'zorunlu yayın' ibaresinin yerini 'öncelikli yayın' aldı. Haber Kaynağı

Armenia-Azerbaijan conflict: Casualties mount in Nagorno-Karabakh

*:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>image copyrightReutersimage captionThe self-proclaimed authorities in Nagorno-Karabakh say their military has destroyed hundreds of enemy troops *:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>Nearly 100...

Bakan Gül’den Azerbaycan’a destek mesajı

Gül, Azeri mevkidaşı Fikret Mammadov'a gönderdiği destek mesajına, "Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'a Ermenistan tarafından...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com