22.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Sağlıklı Yaşlanma ve Uzun Ömrün Sırrı, Kandaki Demir Seviyesinden Geçiyor

Sağlıklı Yaşlanma ve Uzun Ömrün Sırrı, Kandaki Demir Seviyesinden GeçiyorBüyük çaplı genetik bir çalışmada, kandaki demiri metabolize eden bazı genomik bölgelerin uzun ve sağlıklı yaşamla ilişkisi olduğu keşfedildi. Araştırmada kandaki anormal demir seviyelerinin yaşa bağlı hastalıklardan kaynaklanabileceği öneriliyor.

Demir sağlıklı bir metabolizma için özeldir. Buna rağmen, demirin çok az ya da çok fazla olması çeşitli problemlere neden olabilir. Hücresel demir metabolizması genellikle belli başlı genler tarafından regüle edilir. Demir metabolizmasıyla ilişkili genlerin mutasyonu hemokromatoz gibi, bozukluklara neden olabilir. Bu hastalıkta vücutta fazla demir birikiyor.

Edinburgh Üniversitesi, Max Planck Enstitüsü Yaşlanma Biyolojisi tarafından yapılan bir araştırmada, başlangıçta daha uzun ve sağlıklı yaşamanın hangi genlerle ilişkili olduğu araştırıldı. Üç büyük toplumsal genomik veri seti analiz edildi ve bir milyondan fazla sübje değerlendirildi.

10 genomik bölgenin daha uzun ömür, sağlık ve dayanıklılıkla doğru orantılı olduğu, 5’inin ise sağlıklı yaşlanmayla asla ilişkili olmadığı bulundu. En önemli bulgu ise, bu genomik bölgelerin demir metabolizmasında da görev alan genler olduğunun belirlenmesi oldu.

İşte buradan yola çıkarak, üretilen hipoteze göre kandaki anormal demir metabolizasyonunun yaşla ilişkili hastalıklara neden olabileceği düşünüldü. Demirin düzensiz metabolize olması, demirle ilişkili hemokromatoz gibi hastalıklara neden olmak için yeterli değildir. Fakat düşük seviyelerde olması, vücutta uzun süreli demir birikiminde genelde yaşa bağlı dejenerasyondan kaynaklanıyor.

“Bu bulguları elde ettiğimizde çok heyecanlandık, çünkü demirin kanda yüksek olması sağlıklı yıl sayısını azaltıyor. Eğer bu demir seviyesini normal seviyelerde koruyabilirsek, yaşa bağlı hasarı engelleyebiliriz. Ayrıca demir metabolizmasına ilişkin elde ettiğimiz bulgular, demirce zengin kırmızı etle beslenmeyle ilişkilendirilen, kalp hastalığı gibi durumları da açıklayabilir,” diyor Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmanın yazarı Paul Timmers.

Ayrıca giderek artan araştırmalar, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar ile anormal beyin demir seviyeleri arasında ilişkileri inceleniyor. Hatta yapılan denemelerle beyindeki demir seviyeleri azaltılarak, kognitif bozulma yavaşlatılmaya ya da önlenmeye çalışılıyor.  

Max Planck Enstitüsü Yaşlanma Biyolojisi Bölümü’nden Joris Deelan’de bu spesifik genom bölgelerinin yaşlanmayı tam olarak nasıl etkilediği üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor.

Dayanıklılık  ve uzun ömür ile alakalı genlerde demir metabolizması ile alakalı olması gerçekten ilginç ve önem verilmesi gerek

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/health-wellbeing/gene-links-blood-iron-aging-lifespan-healthspan

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

'Zorunlu yayın' gitti, 'öncelikli yayın' geldi

YAYIN hizmeti hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikle 'zorunlu yayın' ibaresinin yerini 'öncelikli yayın' aldı. Haber Kaynağı

Armenia-Azerbaijan conflict: Casualties mount in Nagorno-Karabakh

*:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>image copyrightReutersimage captionThe self-proclaimed authorities in Nagorno-Karabakh say their military has destroyed hundreds of enemy troops *:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]>Nearly 100...

Bakan Gül’den Azerbaycan’a destek mesajı

Gül, Azeri mevkidaşı Fikret Mammadov'a gönderdiği destek mesajına, "Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'a Ermenistan tarafından...

NASA’nın 23 milyon dolarlık yeni uzay tuvaleti uzaya gönderilmeye hazır

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların test etmesi için yeni uzay tuvaletini göndermeye hazırlanıyor. Hazırlanan yeni tuvalet sisteminin gelecekteki Ay veya Mars görevlerinde kullanılması...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com