22.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK MEGA Sürücülü Uzay Gemileri Işık Hızına Yakın Hızlarda Seyahat Edebilir Mi?

MEGA Sürücülü Uzay Gemileri Işık Hızına Yakın Hızlarda Seyahat Edebilir Mi?


Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton’tan Fahri Fizik Profesörü Jim Woodward’ın çılgın bir fikri var: yıldızlar arası yolculuk yapabilecek bir uzay gemisi. Bu gemiye enerji sağlayacak itiş sistemi ise oldukça ilginç; elektrik akımı uygulandığında saniyede binlerce kez titreşen piezo kristal parçacıklarından oluşuyor. İşte Prof. Woodward bu itiş sistemi sayesinde, uzay gemisinin ışık hızına yakın rölativistik hızlarda seyahat edebileceklerini savunuyor.

Profesör bu  icadına MEGA(Mach etkili kütleçekimsel yardımcı) sürücü ismini vermiş. Bu sistem sayesinde, elektrik gücünden başka bir kaynak olmadan itiş sağlanabileceği söyleniyor.

Tabi sistem yakıt itkili motorlar gibi bir anda yüksek hıza çıkmıyor fakat çok uzun bir sürede ışık hızına yakın hızlara  ulaşacak. Tabi bunun için gemide onlarca yıl elektrik gücü sağlayacak bir de nükleer reaktör olacak.

MEGA sürücü, Albert Einstein kendi iddiası olan Mach prensibine dayanıyor. Yani uzay kütle çekimsel etkilere bağlı eylemsizliğe.  Nesnenin enerjisi değiştiğinde, çevresindeki uzay ve zamanında enerjisi değişecek yani bu Einstein’ın ünlü kütle-enerji denklemi  olan E=mc²’ye aykırı bir fikir. Zaten Prof. Woodward’da Einstein bu konuda yanılmış olabileceğini düşünüyor.  

Wired dergisine göre, MEGA sürücüdeki piezoelektrik diskler de bir cisim olduğundan, anlık olarak kütle ve enerji hallerini değişeceğinden, teorik olarak hızlanmaya başlayacak.

NASA Mega Sürücüyü Ödüllendirdi

Aslında Woodward MEGA sürücü üzerinde 30 yıldan uzun bir süredir çalışıyor. Hatta 2017’de NASA tarafından Yenilikçi Geliştirilmiş Konseptler programı tarafından fonla ödüllendirildi.

Hatta bu ödül parasıyla Woodward ve arkadaşları bir mürettebatsız konsept uzay aracı da tasarladı. Bu sıra dışı uzay gemisi,SSI Lambda  1500 adete kadar MEGA sürücü içeriyor.

Ayrıca geçenlerde , Woodward’ın son MEGA sürücü prototipi önceki prototiplerin tümünden daha fazla itiş gücü sağladı.

Prototip itici çok hassas

“Ölçülen kuvvette devasa bir artış görünce şok oldum,” diyor Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nden yakın meslektaşı fizikçi Hal Fearn .

Diğer araştırmacılar halen bu konuda şüpheci.

“Bunun gerçek olabilmesi için 10’da 1 ile 10 milyonda 1 arası bir şans var, muhtemelen bu da spektrum en yüksek sonuna doğrudur. Tabi yine de ortada bir olasılık var ki, bu da inanılmaz. İşte bundan dolayı yüksek risk, yüksek ödül demek. Bilim yapmamızın nedeni budur,” diyor Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’ndan uçak mühendisi Mike McDonald.

Woodward ve Fearn şimdi bu cihazın çalıştığını göstermek için uzayda bir test yapmayı planlıyor.

Kaynak: https://www.wired.com/story/mach-effect-thrusters-interstellar-travel/

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan hükümet sistemiyle ilgili açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye, bir hükümet sistemi değişikliği gerçekleştirdi. Bunun gereği olan bazı alt düzenlemelerin yapılması gerekir. Siyasi...

Altay tankı, Akıncı ve Aksungur için üretim ve envanter tarihi

İsmail Demir, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit ve ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, savunma sanayisindeki gelişmeler ve şirketin yürüttüğü çalışmalara ilişkin basın...

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in Osman Kavala hükmünü uygulamayan Türkiye’yi gündemine aldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in Osman Kavala hükmünü gündemine aldı. Türkiye’de Anayasa Mahkemesi ise...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com