22.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Bilim İnsanları Koronavirüsün En Detaylı Genetik Haritasını Çıkardı

Bilim İnsanları Koronavirüsün En Detaylı Genetik Haritasını ÇıkardıRNA bilimci Anna Marie Pyle liderliğinde bilim insanlarından oluşan bir ekip, koronavirüsün genetik kodunun 3 boyutlu yapısını en detaylı şekilde haritalamayı başardı. Koronavirüs hücreleri enfekte etmek için RNA dizinlerinden faydalanıyor. Detaylı olarak görüntülenen bu genetik kod, sanki noodle makarnası gibi uzun ve moleküler bir origami gibi katlanıyor.  

Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar bu yeni haritayı kullanarak COVID-19’un zayıf  noktalarının bulunarak, hastalığı önlemek ya da tedavi etmek için kullanılabileceğini düşünüyorlar.

“Başlıca dileğimiz, virüsün genomunun kodlayan proteinlere bakarak, SARS-CoV-2 virüsünün nasıl çalıştığını anlamaktı. Fakat bu türden virüsler için, genomdaki RNA yapıları kodlanan proteinler kadar fonksiyonel kabiliyeti etkileyebilir,” diyor baş araştırmacı Anna Marie Pyle.

Pyle’ın ekibi virüs RNA’sının, enfekte hücredeki gerçek şeklini haritalandırmak için bir grup kimyasal hileye başvurdu. Bu araştırma, yazın başında BiorXiv  sunucusunda yayınlandığında SARS-CoV-2 virüsünün oldukça sıra dışı bir şekilde katlanarak, dolandığı ve görülmemiş komplikasyonda bir yapı oluşturduğu gösterildi.

“ Bu oldukça şaşırtıcı, tüm farklı türlerdeki RNA yapıları viral enfeksiyon yapabiliyor.Bir çok yönden bu virüste RNA yapısı zenginliğinin limitleri zorlanıyor. Öyle düşünüyorum ki daha çok sürprizle karşılacağız, ” diyor araştırmada yer almayan Colorado Üniversitesi’nden virolog Jeffrey Kieft,

Araştırmanın en enteresan yanı, virüsün hücreyi enfekte ederken tüm genetik yapısının yakalanabilmiş olması aslında. Bu sayede araştırmacılar virüsün konakla nasıl etkileşime girdiği hakkında bilgi sahibi olunabilir, yeni aşılar ya da tedaviler geliştirebilir.

Bilim insanları şimdiden koronavirüsün diken proteinlerine atomik düzeyde inceleyerek, yeni hücrelere nasıl tutunduğunu bulmaya çalışıyor.  Araştırmacılar genetik yapıyı da aynı detayda inceleyerek, pandemiyi artık durdurmak için faydalı bir yol bulacaklarını düşünüyorlar.

Araştırma Referansı:

Nicholas C. Huston et al. Comprehensive in-vivo secondary structure of the SARS-CoV-2 genome reveals novel regulatory motifs and mechanisms, (2020). DOI: 10.1101/2020.07.10.197079

Kaynak:

https://futurism.com/neoscope/scientists-3d-map-coronavirus-genetic-structure

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim

BUNLARI DA OKUYUN

Af Örgütü: Fransa’da pandemi öncesi ve sonrası dönemde binlerce kişi haksız yere cezalandırıldı

Uluslararası Af Örgütü, Fransa'da binlerce protestocunun Covid-19 öncesi ve sonrasındaki baskı ortamında haksız yere cezalandırıldığını açıkladı. Örgüt yayımladığı son raporunda, "Yetkililer hiçbir şiddet...

Etlik Şehir Hastanesi projesinde 1.1 milyar dolarlık borç yapılandırması

Ankara'da bulunan İtalyan Astaldi ve Türkerler ortaklığının yürüttüğü Etlik Şehir Hastanesi PPP projesinde, bankalar ve finans kurumlarıyla sürdürülen görüşmeler sonucunda yaklaşık 1.1 milyar...

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dört partiye teşekkür mesajı

Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, TBMM’de grubu bulunan partilerden AK Parti, CHP, MHP ve İYİ...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com