20.4 C
İstanbul
Pazar, Eylül 20, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR ABD polisinin 8 yaşındaki çocuğa ters kelepçe takmaya çalışması tepkilere neden oldu

ABD polisinin 8 yaşındaki çocuğa ters kelepçe takmaya çalışması tepkilere neden oldu


Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletindeki bir ilkokulda polisin, öğretmenine vurduğu iddiasıyla 8 yaşındaki bir çocuğu ellerini arkadan kelepçeleyerek gözaltına aldığına ilişkin görüntülerin ortaya çıkması tepkilere neden oldu.

Görüntülerde polisin taktığı kelepçelerin, çocuğun bilekleri küçük olduğu için tutmadığı dikkat çekiyor. Daha sonra 3 polis memuru çocuğu karakola götürmek üzere polis aracına bindiriyor.

Ailenin avukatı ve insan hakları savunucusu Ben Crump, 2018 yılına ait olan ancak yeni ortaya çıkan gözaltı hadisesine ilişkin görüntülerin bir kısmını Twitter hesabından paylaştı.

Ben Crump, iletisinde, “İnanılmaz. Key West polisi, 8 yaşındaki bir çocuğa korkutma taktiği uyguladı. 1 metre boyunda ve 29 kilo ağırlığındaki bir çocuğa kelepçe takmanın ve onu yetişkin hapishanesine nakletmenin uygun olduğunu düşünmüşler. Çocuk o kadar küçüktü ki kelepçeler ellerinden düştü.” ifadeleriyle polise tepkisini dile getirdi. Ayrıca avukat Crump, ne polislere ne de okul yönetimine herhangi bir tehdit oluşturmadığı halde memurun, çocuğu, “Hapse gideceksin” sözleriyle korkuttuğunu aktardı.

Görüntülerde bir dolaba sırtı dönmesi istenen çocuğun elleri arkadan kelepçelenmeye çalışılıyor ancak kelepçe çocuğun bileklerinden düşüyor.

Çocuğun annesi polisin ‘engelli oğluna karşı aşırı güç kullandığı, okul yöneticilerinin duruma müdahale etmediği ve kent ve okul bölgesinin de Engelli Amerikalılar Yasasını ihlal ettiği’ suçlamasıyla dava açtı.

Polislerin bağlı bulunduğu karakol olaya ilişkin yorum yapmadı. Ancak Miami Herald gazetesine konuşan Key West Emniyet Şefi Sean Brandenburg, memurların yanlış herhangi bir şey yapmadığını savundu ve standart operasyon prosedürleri uyguladıklarını belirtti.

Anne Bianca N. Digennaro ise oğlunun tutuklandığını hapse atıldığını, parmak izi ve DNA örneği alındığını ve o gün sabıka fotoğrafının çekildiğini söyledi.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Meteoroloji’den sağanak uyarısı – Son Dakika Dünya Haberleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıya göre, ülkenin kuzey, iç ve batı kesimleri parçalı ve yer yer...

ABD, İran’a yönelik BM yaptırımlarını yeniden yürürlüğe soktu

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğunu açıkladı.ABD Dışişleri...

22 Avrupa kentinden Airbnb’ye karşı harekete geçmesi için AB’ye çağrı

Avrupa'dan 22 kent Airbnb ve diğer kısa vadeli tatil kiralama platformlarına karşı katı kurallar getirilmesi için Avrupa Birliği'ne çağrıda bulundu. Belediyeler söz konusu...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com