11.5 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 2, 2021
- Reklam -
Ana SayfaKöşe YazısıÇağlar KocaİNCEldiği yerden kopacak mı ?

İNCEldiği yerden kopacak mı ?

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, 2 senelik bir sürecin ardından suskunluğunu bozarak yeni bir harekete girişiyor. Yeni bir parti kurma hazırlığında olduğu kulislerde yüksek sesle konuşuluyor. Her ne kadar şimdiye dek İnce, “Ben parti kuruyorum.” demese de ona yakın isimler, gazeteciler ve televizyoncular aracılığıyla medyaya bazı bilgiler servis ediyor. İnce’nin ise en son yaptığı açıklamalara(gazeteciler üzerinden) bakılırsa parti kurmaktan ziyade halk desteğiyle bir hareket başlatacağı daha ağır basmakta.Ve kadrosunu kurarken kamuoyunun çok yakından tanıdığı isimlere teklif götürdüğü ise gelen bilgiler arasında…

Lakin bir haftadır gündeme bomba gibi düşen İnce’nin Yeni Partisi, Hem muhalefet de hem de iktidar cenahında büyük bir etki yarattı. Muhalefet; parti kurarsa oylar bölünecek derken, İktidar ise şaşırtıcı bir şekilde destek vererek parti kurmasını “Demokratik bir hamle” olarak nitelendiriyor.

Gelelim muhalefet seçmeninin aklındaki soru işaretlerine ve İnce’ye olan küskünlüğün sebeplerine;

    * 24 Haziran öncesi İnce YSK’yı işaret ederek “Eğer bir usulsüzlük ya da hile yaparlarsa Seçim günü 50.000 avukatla YSK’nın önüne gideceğim.” demesine rağmen neden gitmedi ?

     *CHP Genel merkezi o akşam “Seçim 2.tura kaldı.” diye açıklama yaptıktan sonra İnce neden çıkıp açıklama yapmadı ?

     *Açıklama yapmayıp, bir gazeteciye “ADAM KAZANDI” diye mesaj atarak neden pes etti ? 

   *  Parti kurarsa oylar bölünecek. Akp’nin işine yarayacak. Bunu nasıl düşünemez ?

    Aslında bu soruların cevapları mevcut Muharrem İnce’de ama defaatle açıklamasına rağmen ikna edemedi bir türlü seçmeni. Biz de kendimizce açıklamaya çalışalım :

    *Usulsüzlük ve hile yapılırsa 50.000 avukatla YSK’nın önüne gideceğim dedi. Usulsüzlük ya da   hile yapıldığına dair herhangi bir veri sunuldu mu İnce’ye Genel merkez tarafından ? İnce tek   başına yaklaşık 180.000 sandığı nasıl organize edebilirdi ?

    *Genel merkez Seçimin 2.tura kaldığını söyledikten hemen sonra çıkıp seçimi kaybettik   açıklaması yaptıktan sonra ne diyebilirdi İnce ? Üstelik ona böyle bir bilgi ulaşmamışken..

    *Açıklama yapmayıp Adam kazandı demesini kendisi de hata olarak kabul ediyor.Her gazeteciye güvenmemesi gerektiğini ama gazeteci refleksi ile paylaşabileceğini de düşünemediğini söylüyor. Kendinizi onu yerine koyun ve düşünün. Mesela siz olsanız 50 gün kadar kısa bir zamanda o kadar ile gideceğim, ilçe ilçe gezeceğim (Bazen günde 3-4 ilçeye) diyip seçim akşamı öyle bir şeyle karşılaşsanız ne yapardınız ? Kolay değil o kadar emek verdikten sonra bütün emeklerin heba olması.

   *Parti kurarsa oylar bölünse de Yeni sistemde bunun hiçbir önemi yok.Zira, oylar bölünse de İnce gibi muhalif bir isim gidip de iktidar ile ittifak yapmayacağına göre oylar yine muhalefet bloğunda kalır. Barajı geçemeyeceğini görürse de ittifak sistemi olduğundan CHP ile yine ittifak yapar bir kayıp olmaz.

Bunun yanı sıra İnce’nin parti kuracağı ile ilgili CHP Genel merkezi sessizliğini korurken, parti içindeki bazı kliklerin İnce’ye olan kinlerini örgüttekiler üzerinden kusması ve genel merkezin İnce açıklama yaptıktan sonra konuşacağız demesi ve partinin ağır topları denilen eski genel başkanlar Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın’ın Genel başkan Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin olumsuz sonuçlanması iplerin her an kopabileceğini gösteriyor. Bakalım ipler İNCEldiği yerden kopacak mı ? Yoksa Eski genel başkan Deniz Baykal’ın araya girmesiyle bir orta yol bulunup İnce ile Parti yönetimi anlaşacak mı ? Göreceğiz..

NOT : Muharrem İnce Bu hafta içinde Ankara’da muhtemelen Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması gerçekleştirerek hem yol haritasını deklare edecek hem de hakkındaki iftiralara ve iddialara cevap verecek. İnce’nin gündemi sarsacak ve tüm paradigmaları değiştirecek bir açıklama yapacağı konuşuluyor..

Çağlar Koca


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com