21 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 1, 2020
Ana Sayfa KÜLTÜR SANAT Piyanist Bilge Aydın'ı kaybettik - Haberler

Piyanist Bilge Aydın’ı kaybettik – Haberler


08 Ağustos 2020 – 13:38 – Güncelleme: 08 Ağustos 2020 – 13:45

Reklam

Sanattan Yansımalar yazarlarından Pınar Aydın O’Dwyer’in annesi, İzmir DOB’un kurucusu rejisör merhum Necdet Aydın’ın eşi piyanist Bilge Aydın’ı yitirdik.  Bir süredir rahatsız olan Bilge Aydın, 4 Ağustos 2020 günü vefat etti ve İzmir’de toprağa verildi.

1933’te Çanakkale’de doğan Bilge Aydın cumhuriyetin ilk kuşak öğretmeni bir  anne babanın çocuğuydu.  İlköğretimini Çanakkale’de tamamladıktan sonra yetenek sınavıyla kabul edildiği ve yatılı olarak okuduğu Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Yüksek Bölümünden 1956 yılında mezun olmuştu..  Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi Bale bölümüne bale piyanisti olarak atanmış ve bu görevi üstün başarıyla sürdürmüştü. Öyle ki 1960’ların başında Amerikalı orkestra şefi Ottavio deRosa onun eşlikçi yeteneğinden orkestrada da yararlanmak istemiş ve onu orkestra piyanistliği görevine getirmişti. 1982’de emekli olana dek sayısız opera ve bale eserinde, sayısız yerli ve yabancı orkestra şefi ile orkestra piyanisti olarak çalıştı.  Orkestradaki görevinin yanı sıra eşi merhum opera sanatçısı, opera rejisörü Necdet Aydın’ın kurduğu Gezici Opera turnelerinde onun sağ kolu ve sağduyusu olarak her an yanı başında, aklıyla ve piyanosuyla ona ve onun eserlerine eşlik etti.  

Necdet Aydın’ın 1982’de İzmir Devlet Opera ve Balesini kurmakla görevlendirilmesi üzerine o da aynı kurumda önce gönüllü, sonra sözleşmeli olarak 1990’ların başına kadar orkestra piyanistliği görevini yerine getirdi.  

Bilge Aydın üstün sorumluluk anlayışı ile orkestrada neredeyse ikinci konsertmayster düzeyinde güvenilen ve daima görevini başarıyla yerine getiren yetenekli ve çalışkan bir piyanistti. Bazılarının Bilge ablası, bazılarının da Bigoş’u Bilge Aydın, kendine özgü zeki ve etkileyici esprileri; her zaman dostlarının yardıma hazır aklıyla hep hatırlanacak.

Sanattan Yansımalar, Pınar Aydın O’Dwyer ve Bilge Aydın’ın tüm sevenlerine sabırlar diliyor.

Bu haber 110 defa okunmuştur.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Türkiye’nin güncel Covid-19 tablosu; Koca’nın ‘belirti göstermeyen vakalar’ açıklamasına tepkiler

Türkiye'de 1 Ekim itibarıyla koronavirüs salgınında yeni hasta sayısının 1.407 olduğu açıklandı. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 67 kişinin daha Covid-19'dan yaşamını yitirdiği...

Süper Loto’da büyük heyecan! Süper Loto çekiliş sonuçları saat kaçta açıklanacak? 1 Ekim Süper Loto canlı çekiliş

1 Ekim 2020 Süper Loto çekilişi bu akşam 21:30’da gerçekleştirilecek. 29 Eylül tarihinde yapılan Süper...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com