21 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 1, 2020
Ana Sayfa KÜLTÜR SANAT Elemeler Kayıt Üzerinden, Final ise Canlı Yapılacak - Haberler

Elemeler Kayıt Üzerinden, Final ise Canlı Yapılacak – Haberler


Reklam

Viyana Kültür-Sanat-Eğitim Kurumu “Culture Meeting Point” ile Viyana Classical Music Academy, 7-9 Mayıs 2021 tarihleri arasında, Viyana’ daki Mozarthaus Vienna Bösendorfer salonunda, Uluslararası Klasik Müzik Yarışması “Vienna Classical Music Competition” i düzenliyor. Yarışma icra ve kompozisyon olmak üzere iki ana dalda yapılacak. Yarışmanın amacı; dünya uluslarını birleştirmek için müziğin gücüne inanan, dünyanın dört bir yanından gelecek genç yeteneklere, Klasik Müziğin Başkenti Viyana’da sahne şansı vermek olarak açıklandı..

Yarışmaya özellikle “Viyana Klasikleri” adı verildi. Bilindiği gibi müzikte “Viyana Klasikleri”, yaklaşık 1770 – 1825 yılları arasını anlatıyor. Viyana merkezli besteciler olan Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig van Beethoven ‘in besteledikleri eserler yüzyıllardır seslendiriliyor.

İCRA YARIŞMASI

Yarışma piyano, yaylı ve telli çalgılar, üflemeli çalgılar ve vokal dallarında yapılacak. 20 dakikadan fazla olmamak koşuluyla, yarışmacıları istedikleri bir parçanın Youtube bağlantısı veya mp4 kaydını 28 Şubat 2021 tarihine kadar dijital olarak gönderecekler.

İki kategoride yapılacak yarışmada, 28.02.2003 öncesi doğanlar € 95,00 katıım ücretini yatırarak, kayıtlarını e-mail adresine gönderecekler. Solo veya eşlikli olabilecek kayıtlarda yer alabilecek enstrümanlar şöyle: Piyano, Keman, Viyola, Viyolonsel, Kontrbas, Arp, Gitar, Flüt, Obua, Klarnet, Fagot, Fransız Kornosu, Trompet, Trombon, Tuba, Saksafon ve tüm ses türlerine açık vokal.

28.02.2003 Sonrası doğanlar ise, aynı enstrüman dallarında yarışacaklar ancak vokal bu kategoride bulunmuyor. Bu yaş kategorisi katılım için € 85,00 ödeyecek.

KOMPOZİSYON DALI

Her yaştan ve ulustan besteciye açık olan Kompozisyon yarışmasında konu serbest bırakıldı. Daha önce yayınlanmış ancak bir yarışmayı kazanmamış eserlerle de katılınabilecek yarışmaya 5 ila 15 dakika arasında süreli, solo veya eşlik ile orkestrasyonda piyano, keman, viyola, çello, kontrbas, flüt, obua, klarnet, fagot, trompet, trombon, korna, tuba, ksilofon, gitar, arp, vokal, koro kullanılabilecek.

Besteler A4 formatında PDF olarak hazırlanarak isimsiz olarak 28.02.2021 tarihine kadar gönderilecek, PDF’lere kimlik bilgisi yazılmayacak. Besteciler istedikleri sayıda katılabilecekleri yarışmaya gönderdikleri eser başına 35 euro katılım bedeli ödeyecekler.

Yarışma organizasyonu internet ortamı üzerinden gönderilecek çalışmaları, ileti tarihi ve saati kodlanarak jüri üyelerine teslim edecek. Jüri üyelerinin değerlendirilmeleri yarışma organizasyonuna ulaştırıldıktan sonra, dereceye giren isimler bu kodlamalar doğrultusunda 15 Mart 2021 tarihinde açıklanacak ve 9 Mayıs 2021 tarihinde Mozarthaus Viyana’daki törende ödülleri sunulacak.

İSTENEN BELGELER

Adaylar başvurularını 28 Şubat 2021 tarihine kadar sitedeki başvuru sekmesinden veya aşağıdaki belgeleri kuruluşun resmi e-posta adresine göndererek yapabilecekler.

Katılımcının kimliği, özgeçmiş ve iletişim bilgileri (e-posta, telefon, posta adresi), en az 300 dpi çözünürlükte fotoğrafı, 18 yaşından küçük katılımcılar için ebeveynlerinden alınan yarışmaya katılacağını belirten teyid mektubu ve ebeveyn kimliği. Yarışma için başvuru ücretinin web sitesinde ödeme sekmesinde belirtilen seçeneklerden herhangi biri ile ödendiğini gösteren makbuz.

Yarışmacıların yarışmanın her aşamasında tüm ses ve görüntü kayıtlarına herhangi bir telif hakkı veya kısıtlama getirmesinin mümkün olmadığı, yarışmanın tüm yayın haklarının düzenleyici kuruma ait olduğu vurgulanıyor.

JÜRİ:

Prof. Mirza Kapetanovic / Piyanist – Besteci ( Viyana Richard Wagner Konservatuvarı Müdürü)​

Prof. Martin Kerschbaum / Orkestra Şefi (Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi-Viyana Çalgıcıları)

Prof. Christian Schulz / Orkestra Şefi ( (WienerSymphoniker – Viyana Richard Wagner Konservatuvarı )

Prof. Previn Moore / Opera şarkıcısı (MUK-Viyana Müzik ve Sanat Üniversitesi)

Prof. Evelyn Schörkhuber / Opera şarkıcısı ( Viyana Richard Wagner Konservatuvarı )

Prof. Oleg Marshev / Piyanist ( Linz, Anton Bruckner Musik Üniversitesi)

Prof. Igor Petrushevski / Kemancı (Viyana Richard Wagner Konservatuvarı )

Prof. Georg Baich / Çellist ( (MUK-Viyana Müzik ve Sanat Üniversitesi)

Prof. Eszter Alföldy-Boruss / Flutist (Viyana Richard Wagner Konservatuvarı )

Kompozisyon jürisinde, yukardaki isimlerden şefler Kerscbaum ile Schulz ile piyanis Kapetanoviç bulunacak, ayrıca temasta bulununulan besteciler kesinleşince ilan edilecek.

Yarışmanın komposizyon disiplini jürisinde müzik yarışması jürisinden 3 isim yer alacaktır; 1-Prof. Martin Kerschbaum, 2-Prof. Christian Schulz, 3-Prof. Mirza Kapetanovic.

 

FİNAL

Viyana Klasik Müzik Akademisi (V.C.M.A.) tarafından düzenlenen yarışmada her iki dalda da finalistler 15 Nisan 2021 tarihinde ilan edilecek. Final canlı olarak 9 Mayıs 2021’de Viyana’daki Mozarthaus’da yapılacak. Finale kalan müzisyenlerin yol ve kalma ücretleri kendileri tarafından ödenecek.

Yarışmanın resmi yazışma e-posta adresi: [email protected]

Yarışmanın web adresi: https://www.viennaclassicalmusic.org

ÖDÜLLER

İcra yarışmasında iki kategoride verilecek ödüller şöyle:

18 yaş ve üstü için / Yetişkinler için

Büyük ödül olarak 5000 € + Final Konseri + Sertifika

Birincilik: 1500 € + Final Konseri + Sertifika

İkincilik: 1250 € + Sertifika

Üçüncülük:1000 € + Sertifika

Jüri Özel Ödülü

Üç adet mansiyon

18 yaş altı / Gençler için

Birincilik: 1000 € + Final Konseri + Sertifika

İkincilik: 750 € + Sertifika

Üçüncülük: 500 € + Sertifika

Jüri Özel Ödülü

Üç adet mansiyon

Kompozisyon Yarışması

Birincilik: 1000 € + Final Konseri + Sertifika

İkincilik: 750 € + Sertifika

Üçüncülük: 500 € + Sertifika 2. 750 € + Certificate

Üç adet mansiyon

Viyana Klasik Müzik Akademisi (V.C.M.A), Ali Can Güzel tarafından yönetilen Culture Meeting Point Kültür-Eğitim Kurumu’nun, Avusturya’daki müzik okulları, konservatuvarları, üniversiteleri ve müzik eğitmenleri ile işbirliği sonucunda oluşmuş bir proje. Başlıca amacı; dünyadaki diğer ülkelerin eğitim kurumlarının ve müzik öğrencilerinin, Avusturya da bulunan müzik okullarına ve Viyana Klasik Müzik Ekolüne, uluslararası yarışmalar, masterkurslar, konser organizasyonları ve eğitim faaliyetleri ile ulaşabilmesini sağlamak.


 


 

Bu haber 44 defa okunmuştur.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Corona virüsü belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl bulaşır?

Tüm dünyada corona virüsünün 2. dalga korkusu yaşanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde vaka sayıları artmaya devam ediyor. Corona virüsü, birçok farklı belirti ile...

Mahkeme kararı: Subway’in sandviç ekmekleri, şeker oranları nedeniyle ekmek tanımına uymuyor

İrlanda Yüksek Mahkemesi, Subway adlı fastfood sandviç zincirinde kullanılan ekmeklerin içerisindeki şeker oranı nedeniyle 'ekmek' tanımına uymadığına ve yasal olarak bunlara 'ekmek' denemeyeceğine...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com