22.6 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 5, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Belarus ve Rusya arasındaki Wagner krizinde Moskova'dan İstanbul savunması

Belarus ve Rusya arasındaki Wagner krizinde Moskova’dan İstanbul savunması


Belarus’ta güvenlik güçlerinin, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı olduğu gerekçesiyle 33 paralı askeri yakalamasının ardından Minsk ve Moskova arasında ortaya çıkan kriz giderek derinleşiyor.

İki geleneksel müttefik arasında daha önce petrol arzı konusunda ortaya çıkan gerginliğin ardından gelen yeni krizde taraflar karşılıklı birbirini suçlamaya devam ederken, Moskova’nın “paralı askerlerin aslında İstanbul’a gitmeyi planladığı” yolundaki açıklaması, Türkiye’yi dolaylı olarak ilgilendirmeye başladı.

Rusya, bu kişilerin gerçekte İstanbul’a yolculuk etmeyi planladığını ve uçaklarını kaçırdıkları için Belarus’ta kalmak zorunda kaldıkları gerekçesini ortaya koyarken, Minsk ise bu kişilerin İstanbul’a hiçbir şekilde gitmeyi planlamadığı görüşünü dile getiriyor.

Belarus yetkilileri, paralı Rus askerlerinin ülkede kalışıyla ilgili çelişkilerin aydınlatılması için diplomatik kanalları kullanarak Moskova’ya baskı yapıyor.

Belaruslu yetkili Alexander Agafonov, tutuklanan kişilerden 11’inin Venezuela, 15’inin Türkiye, 2’sinin Küba ve birisinin Suriye’ye gitme planı yaptığı yolunda ifade verdiğini, diğer birisinin nereye gideceğini bilmediği, üç paralı askerin ise açıklama yapmayı reddettiğini açıkladı.

Yetkili, İstanbul biletlerinin sadece “mazeret” olduğuna inandıklarını söyledi.

Belarus’taki seçimlerle, Rus paralı askerler arasında ne ilişki var ?

Rus paralı askerlerinin, Belarus’ta 9 Ağustos’taki seçimler önce tutuklanmasının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da krize sürüklemesi bekleniyor.

Belarus yetkilileri, seçimin adaylarından kadın siyasetçi Svetlana Tikhanouskaya’nın kocasının bu paralı askerlerle doğrudan ilişkisi olduğu gerekçesini öne sürerek, isyan çıkartma şüphesiyle bu kişiler hakkında soruşturma başlatmıştı.

Rusya ise cumartesi günü yaptığı açıklamada tutuklanan paralı askerlerle, Belarus’taki muhalif gruplarla ilişki olduğunu yalanladı.

Belarus’taki BELTA haber ajansı, güvenlik güçleri kaynaklarına dayandırarak verdiği bir haberde, 9 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini istikrarsızlığa uğratmak için 200’den fazla militanın ülkeye gelişi ile ilgili istihbarat alındığını aktarmıştı.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Son dakika haberi… Üstün Asutay hayatını kaybetti

Ünlü tiyatro oyuncusu Üstün Asutay'ın, 3 haftadır tedavi gördüğü özel bir hastanede çoklu organ yetmezliği...

Eşini av tüfeğiyle yaraladıktan sonra intihar etti

Manisa’nın Ahmetli ilçesinde eşini av tüfeğiyle yaralayan 79 yaşındaki Halil Tetik, aynı silahla intihar etti. Fotoğraf: AA AA’nın haberine göre Gökkaya Mahallesi’nde yaşayan Tetik, tartıştığı...

Pınar Gültekin’in katili, aldığını iddia ettiği şantaj ve tehdit mesajlarını gösteremedi

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı, ifadesinde daha önce iddia ettiği 'Gültekin'in kendisine gönderdiği şantaj ve tehdit mesajlarını' savcıya gösteremedi....

Ünlü tiyatrocu ve oyuncu Üstün Asutay hayatını kaybetti

3 haftadır hastanede yoğun bakımda olduğu belirtilen ünlü tiyatrocu Üstün Asutay'ın çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.ÜSTÜN ASUTAY KİMDİR?1938 yılında İstanbul'da dünyaya...

ATO: Ankara’daki pandemi hastanelerinde yoğun bakım üniteleri doldu

Ankara Tabip Odası (ATO), pandemi hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolduğunu, şehirdeki diğer hastanelerde de benzer sorunlar yaşandığını belirtti. ATO’nun raporunda, Ankara’da günlük...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com