22.6 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 5, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR ABD'den Taliban militanlarının ev hapsinde tutulması önerisi

ABD’den Taliban militanlarının ev hapsinde tutulması önerisi


Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan’da çıkmaza giren barış görüşmelerinin önünün açılması amacıyla, Taliban militanlarının cezaevinden salıverildikten sonra denetimli ev hapsine alınmaları önerisinde bulundu.

ABD’nin teklifi, diplomatlarca bu hafta Afganistan’da savaşan taraflara sunuldu.

Teklif, kanlı saldırılar düzenleyen ve sayıları yüzlerle ifade edilen militanların serbest bırakılmalarının ardından hem Taliban hem de Afgan hükümetinin birlikte gözetim yapabileceği bir yerleşkeye alınmasını içeriyor.

Diplomatlar, Doha’da mahkumların serbest bırakılması meselesi nedeniyle ertelenen barış müzakerelerini yeniden başlatmaya çalışıyor.

Diğer yandan Kabil hükümeti, ABD ile örgüt arasında üzerinde mutabakat sağlanan 5 bin mahkumun son kısmının serbest bırakılmaması için direniyor.

Mahkumların tamamının serbest bırakılması, örgütün ‘barış’ anlaşması için sunduğu şartların başında geliyor.

Reuters’ın haberine göre ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad ise çıkmaza giren müzakerelerin devam etmesi için her iki tarafa da baskılarını artırmış durumda.

Halihazırda 400 civarında örgüt mensubu mahkum, Afgan devletinin kontrolü altındaki bölgelerdeki cezaevlerinde tutulmaya devam ediyor.

Batılı müttefikler de bu mahkumların serbest bırakılması konusundaki endişelerini dile getiriyor.

Konuyu değerlendiren Batılı bir diplomat, “ABD’liler ve müttefikleri, en tehlikeli Taliban savaşçılarının serbestçe dışarı çıkmasına izin vermenin çılgınca olacağı konusunda hemfikir. Çünkü Afgan güvenlik güçleri onları insanlığa karşı en iğrenç suçları işledikleri için tutuklamıştı.” diye konuştu.

Kanlı saldırıların sorumluları

Afgan hükümeti, kalan son 400 mahkumun 200’ünün aralarında 2017’de Alman Büyükelçiliği binası da olmak üzere çeşitli diplomatik misyonlar, devlet daireleri, kamusal alanlar ve son yıllarda yapılan ve binlerce sivilin yaşamını yitirdiği büyük saldırıların planlayıcısı ve yöneticisi olmakla suçluyor.

Bazı Afgan hükümet kaynakları, bu mahkumların arasında birçok kanlı saldırının ardında olmakla suçlanan Hakkani örgütünün üst düzey yöneticilerinin de bulunduğunu belirtiyor.

Cuma günü Cumhurbaşkanı Eşref Gani, grubun listesinde yer almayan 500 Taliban örgütü üyesi mahkumun serbest bırakılması talimatını vermişti.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Yunanistan: Türkiye’den gelen sığınmacıların sayısı azaldı

Yunanistan, Covid-19 salgını ve artan sınır kontrolleri nedeniyle Türkiye’den gelen sığınmacıların sayısının azaldığını açıkladı. Edirne’nin İpsala Sınır Kapısı ile Yunanistan’ın Kastanyes Sınır Kapısı arasında...

‘Düştü’ dediği sevgilisini döverek öldüren zanlı, aynı gece ablasını da dövmüş

Antalya’da, polislere ağlayarak, “Düştü” dediği sevgilisi Hatice Şimşek’i (30) döverek öldürdüğü ortaya çıkan Gökhan Ç.’nin (31), aynı gece ablası Ümran Ç.’yi de dövdüğü ortaya...

Vakalar artınca Ankara’daki hastanelerde yeni önlemler alındı

Covid-19 vaka sayısının yeniden artması nedeniyle Ankara’da hastanelerde yeni önlemler alındı. Fotoğraf: DHA (Arşiv) AA’nın aktardığına göre, İl Sağlık Müdürlüğü 28 Temmuz’da değerlendirme toplantısı yaparak...

Bulgaristan’daki eylemler gurbetçileri de etkiledi

Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler 27. gününde devam ediyor. Gösterici gruplardan bir kısmı, Türkiye bağlantılı Trakya...

Fındık ihracatında artış

Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2019-2020 ihracat sezonunun 1 Eylül 2019- 31 Temmuz 2020 döneminde, standart naturel iç...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com