22.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 12, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye'ye yönelik bir dizi yaptırım belirleme konusunda uzlaştık

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırım belirleme konusunda uzlaştık


Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı sonrası açıklama yapan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Birliğin, Türkiye’ye bir dizi yaptırım belirleme noktasında geniş ölçüde fikir birliğine vardığını söyledi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Fransa, Lüksemburg Estonya, Slovakya ve İsveç gibi ülkeler Yunanistan’ın yaptırım talebine destek verdi. Bunun yanı sıra toplantıda Avusturya müzakerelerin askıya alınmasını dahi talep etti.

Aktarılanlara göre istenilen yaptırımlar finansal zararı olacak sektörel yaptırımlar. Hangi sektörlerin hedef alınacağı ise görüşülmeye devam edilecek. Bu süre içerisinde Yunanistan ile AB Dışişleri Servisi (EEAS) iletişim içerisinde olmaya devam edecek.

Ayasofya’nın müzeden camiye çevrilerek ibadete açılması konusunda da şu ana kadar var olan ılımlı retorik yerine sert bir kınama mesajı yayınlanması konusunda uzlaşıldığı belirtiliyor.

Bakan Dendias toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yapılan tartışmaların merkezinde Türkiye’de yükselen otoriteryenizm oldu. Bunun yanı sıra Ayasofya kararı sert şekilde kınanacak ve Türkiye’nin bu karardan dönmesini isteyeceğiz. Ayrıca Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sebep olduğu ciddi güvenlik ve istikrar sorunlarını da masaya yatırdık. Bu noktada da son derece memnun ayrılıyoruz çünkü Avrupalı ortaklarımızın bizimle ve Kıbrıs ile dayanışma içinde olduğunu gördük.”

Türkiye zirve gündeminde olacak

Türkiye konusunun bir sonraki devlet liderleri zirvesine taşınması da karara bağlandı ve Joseph Borell’in ilişkilerdeki gerilimi azaltmak bundan sonra atacağı her adımın konsey kararları çerçevesinde olması gerekeceği belirtildi.

Denias’ın ifade ettiğine göre Türkiye’nin ilişkilerde gerilimi arttırıcı hamleler yapmaya devam etmesi halinde Yunanistan acil bir zirve için de ayrıca çağrıda bulunacak.

Libya

Libya konusunda da toplantıda Yunanistan dahil birkaç ülkenin Türkiye’nin ambargoyu deldiğine dair raporlar sunduğu aktarılıyor. Sonuç metninde de Türkiye’ye Libya konusunda yapıcı ve temkinli hareket etmesi çağrısı yapılırken silah ambargosunu delmemesi gerektiği hatırlatılıyor.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Prof. Dr. Ceyhan Bodrum izlenimlerini anlatıp uyardı: Bu çok tehlikeli!

Prof. Dr. Ceyhan, Muğla’nın Bodrum ilçesinde tatilini geçirirken tanıklık ettiklerini anlattı.Bayramdan iki hafta önce Bodrum’a gittiğini belirten Ceyhan, sadece bir kez dışarıya...

Son dakika: Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Bahçeli, "Erken seçim tartışmaları mahsurludur, sinsi ve sivri bir amaca matuftur. Milletvekili genel seçimi 2023 yılının haziran ayında yapılacaktır" ifadelerini kullandı. Bahçeli, "Türkiye’yle...

Hollywood’un en çok kazanan oyuncusu Dwayne Johnson

Hollywood’un en çok kazanan oyuncusu Dwayne Johnson. Dwayne “The Rock” Johnson, üst üste ikinci yıl dünyanın en çok kazanan aktörü unvanını aldı. Forbes’a göre,...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com