20.2 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 13, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Macron: NATO üyesi olduğunu iddia eden Türkiye'nin Libya'da tarihi ve cezai sorumluluğu...

Macron: NATO üyesi olduğunu iddia eden Türkiye’nin Libya’da tarihi ve cezai sorumluluğu var


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si Libya’daki askeri varlığını artırdı ve Suriye’den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak Libya’ya getirdi” suçlamasında bulundu.

“NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye’nin, Libya’daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu var” diyen Macron, “Şu anda bizim açımızdan Türkiye’nin kabul edilebilir olmayan Libya politikasının açıklığa kavuşturulması gereken bir noktadayız” ifadelerini kullandı.

Almanya’yı ziyaretinde Başbakan Angela Merkel’le görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Macron, Libya’nın 2011’den bu yana bir iç savaşın içerisinde bulunduğunu söyleyerek Türkiye’nin de bu savaşa karışan ‘ilk dış müdahaleci’ güç olduğunu iddia etti.

Türkiye’yi verdiği taahhütlerin hiçbirine riayet etmemekle suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı, “Fransa, Ankara’yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor” dedi.

Ülkesinin Libya’nın doğusunda konuşlu Halife Hafter’i desteklediği yönündeki iddiaları reddeden Macron, Paris’in “siyasi bir çözüm” bulunmasından yana olduğunu kaydetti.

“Erdoğan’ın Türkiye’si Suriyeli savaşçıları Libya’ya getiriyor”

Ankara’ya yönelik suçlamalarının dozunu daha da arttıran Macron, “NATO üyesi olduğunu iddia eden veya en azından iddia ettiği gibi NATO üyesi olan Türkiye’nin tarihi ve cezai sorumluluğu var.” diye konuştu.

Macron, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si (Ocak ayında düzenlenen) Berlin Konferansı’ndaki hiçbir taahhüdüne saygı göstermiyor, Libya’daki askeri varlığını artırdı ve Suriye’den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak getirdi” sözleriyle Türkiye’ye suçlamada bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 22 Haziran’da yine Ankara’yı, Libya’da “tehlikeli bir oyun” oynamakla suçlamıştı.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ilginç paylaşım!

Bakan Koca, Twitter hesabından vatandaşları corona virüsü konusunda uyardı.Paylaşımında ‘İğneli uyarı’ ifadelerini kullanan Bakan Koca, “İğne atsan yere düşmez yerlerde iğneyi yere...

Erdoğan-Putin görüşmesi: Libya ve Suriye’de çatışmalar bitip müzakere süreci başlamalı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya ve Suriye'deki gelişmeler ile bölgesel meseleleri ele alarak barış, güvenlik ve...

Diyadin Belediyesine görevlendirme yapıldı – Günün Haberleri

Yaşar hakkında, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yürütüldüğünü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Diyadin Belediye Başkanı...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com