20.2 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 13, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: Hakkımdaki suçlama onaylanırsa ivedilikle istifa ederim

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: Hakkımdaki suçlama onaylanırsa ivedilikle istifa ederim


Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Lahey’deki Kosova Özel Savcılığının, ‘Kosova’daki savaşta insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlediği yönündeki iddiasının mahkemece onaylanması halinde vakit kaybetmeksizin istifa edeceğini duyurdu.

Kosova’nın başkenti Priştine’de ulusa sesleniş konuşması yapan Thaçi, “Hakkımdaki suçlamaların onaylanması halinde cumhurbaşkanlığından ivedilikle istifamı sunacağım ve bu iddialarla yüzleşeceğim.” ifadesini kullandı.

Thaçi ve Veseli savaş suçu ile suçlanıyor

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve eski Meclis Başkanı Kadri Veseli hakkında Kosova’daki savaşta (1998-1999) insanlığa karşı suç ve savaş suçu işledikleri gerekçesiyle iddianame hazırlandı.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Kosova Özel Savcılığı’nın 10 maddelik iddianamesi, Kosova Özel Odaları olarak da bilinen özel yetkili mahkemeye sunuldu.

Savcılıktan yapılan açıklamada, Thaçi ve Veseli ile iddianamede adı geçen diğer şahısların, yaklaşık 100 kişinin ölümünde sorumlu oldukları öne sürülürken, şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçları ile suçlandıkları kaydedildi.

İddianamenin uzun bir araştırmanın sonucu olduğu ve özel savcılığın tüm suçlamaları makul bir şüphe ötesinde kanıtlayabileceğine dair kararlılığını yansıttığı belirtilen açıklamada, özel mahkeme bünyesindeki ön duruşma hakimlerinden birinin iddianameyi incelediği aktarıldı.Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

SPK 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya açığa satış işlemleri nedeniyle 16,7 milyon TL ceza verdi

Sermaye piyasasında yatırım yapan yatırımcıların güvenli bir ortamda yatırım yapabilmelerini teminen, piyasada gerçekleştirilen işlemlerin gözetim ve denetimleri sürekli olarak yapılmakta olduğunu belirten Sermaye...

Prosinecki: Hayattayız, ayaktayız – Son Dakika Futbol Haberi

Berna Gözbaşı, sarı-kırmızılı ekibin 1-0 geriye düştüğü ve 9 kişi kaldığı maçta uzatma dakikalarında bulduğu...

Amerikan savaş gemisinde çıkan yangında en az 57 kişi yaralandı

ABD Donanmasına ait "USS Bonhomme Richard" adlı savaş gemisinde çıkan yangında en az 57 kişi yaralandı.ABD Deniz Yüzey Kuvvetleri Pasifik Filosu Halkla İlişkiler...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com