20.4 C
İstanbul
Salı, Temmuz 14, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Tavandaki Ampuldeki Ses Titreşimleriyle Odanız Dinlenebiliyor

Tavandaki Ampuldeki Ses Titreşimleriyle Odanız Dinlenebiliyorİsrail Ben Gurion Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar, bir odadaki sesin ampüller  üzerinde yarattığı titreşimleri izleyerek, hiçbir ses kayıt cihazı olmasa da odada konuşulanları dinlenebileceğini gösterdi.

Lamphone(lamba telefonu) adı verilen teknoloji 25 metre uzaklığa kadar işe yarıyor. Diğer gizli dinleme tekniklerinin aksine, bu teknikte dinlenecek odaya herhangi bir müdahale yapılmasına gerek kalmıyor. Ayrıca pasif olarak yapılan bu dinleme tekniğinde, ampul dinleme aygıtı olarak kullanılıyor.

Sistemin bağlı olduğu kit kullanımı kolaylaştırıyor. Lamphone, elektro optik sensör ve teleskopun özel ses işleme yazılımı yüklü dizüstü bilgisayara bağlanmasıyla oluşuyor.

Özel algoritma ve dört ayrı işleme aşaması kullanılarak, ampülden gelen titreşimler çözülerek konuşma veya şarkı anlaşılabiliyor. Ses kalitesi mükemmel olmasa da, içeride söylenenin şarkı mı yoksa konuşma mı olduğunu anlayabilmeye yetiyor.

Konuşurken oluşan ses dalgaları çok küçük titreşimler yaratır. İşte bu titreşimler tavandaki lamba dahil her şeyi etkiler. Odadaki en ufak bir titreşim bile ne konuşulduğunu ortaya koyabilir.

“Odada asılı bir lamba aynı bir diyafram görevi yaparak, ses dalgası geldikçe titrer. Ayrıca lamba aynı bir transdüser gibi çalışarak, sesin yarattığı hava basıncını lambadaki küçük değişikliklere dönüştürür,” diye açıklıyor araştırma ekibi.

Bu teknik şimdilik sadece tavana asılı lambalarda işe yarıyor.

Araştırmacılar bu şekilde gizli dinleme yapılabileceğini belirtiyor. Düşük enerjili lambalar yerine ağır lambaların kullanılması titreşimlerin gücünü azaltabilir.

Araştırmacılar sesin diğer ışık kaynakları dinlenerek de yapılabileceğini belirtiyor. Bu kaynaklardan biri LED çiçekler olabilir.

Bu ilk kez ampüllerden ses dinlemesi yapılabileceğini gösteriyor. Perdelerin kapalı olmasının gerekliliğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Ben Nassi

Bu haber 36 kez görüntülendi.

Google+Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

Mayısta en hızlı toparlanan ilk üç ülkeden biri olduk

Bakan Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Bakan Varank, "Küresel piyasaların tümü nisanda sert bir daralma...

Milyonerlerden hükümetlere: Ödediğimiz vergileri artırın | DÜNYA | U24

Yedi ülkeden milyonerler, korona krizi nedeniyle servetlerinin daha fazla vergilendirilmesi çağrısı yaptı. Çoğu ABD’li 80’i aşkın milyoner, kaleme aldıkları açık mektupta, ‘’Bugün buna...

Alman Bakan Spahn: Türk tarafının çok çaba harcadığını biliyorum | ALMANYA | U24

Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de düzenlenen, "Tatil sezonunda ve Avrupa Birliği dönem başkanlığı süresinde korona" başlıklı basın toplantısında Türkiye’ye yönelik...

AFAD’tan, Rize’deki sele ilişkin açıklama

AFAD'tan yapılan açıklamada, "Rize il genelinde aşırı yağışlardan dolayı meydana gelen sel ve heyelanlar nedeniyle...

Mahkeme maske cezasını iptal etti | YAŞAM | U24

Bolu'da, maskesiz şekilde köpeğiyle gezerken kendisine cezai işlem uygulamak isteyen bekçilerle tartışan ve 392 TL ceza uygulanan Elif Nihan İ.'ye verilen idari para cezasını...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com