20.4 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 13, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Atomaltı Parçacık Skyrmionların Aynı Hücreler Gibi Bölündüğü Keşfedildi

Atomaltı Parçacık Skyrmionların Aynı Hücreler Gibi Bölündüğü KeşfedildiABD Enerji Bakanlığı Ames Laboratuvarı’ndan bir çeşit kuazi parçacık olan skyrmionların aynı canlı hücreler gibi bölünerek ürediğini keşfetti. Bu atomaltı parçacık bu özellik sayesinde, gelecekte yeni veri depolama ve transfer teknolojilerinde kullanılabilir.

Skyrmionlar ultra düşük elektrik akımıyla sürülen nanoölçekte manyetik vortekslerdir. Bir kuazi parçacık gibi gerçek bir kütleleri yoktur ama kristaller veya kristal kafesler içinde simetrik dağılımlar yapabilirler.

“Eğer skyrmionları gelecekte cihazlara entegre edeceksek, oluşum mekanizmalarını kesin olarak anlamak zorundayız. Bu araştırmada, gerçek nano kristallerin çözeltiden büyüdüğü aynı yöntemle, skyrmion kristallerinin de konik manyetik fazdan doğrudan büyüdüğünü kanıtladık,” diyor Ames Laboratuvarı Hassas Enstrüman Tesisi’nden bilim insanı Li Zhou. Bu laboratuvarda son teknoloji mikroskopik teknikler kullanılıyor.

Fakat gerçek kristal yapıların aksine, skymionlar kendi yapılarındaki kusurları aynı hücre gibi bölünerek yok ediyor. Bu tarzda bir kendi kendine iyileşme prosesi bugüne kadar tanımlanmamıştı.

Araştırma ekibi gözlemlediği büyüme mekanizmasının fiziğini anlamak için, mikromanyetik simülasyonlar sicim metodunu birleştirerek etkileşim kuvveti ve farklı spinler arasındaki geçiş yolları araştırıldı.

“Koni fazındaki skyrmionlar arasındaki çekici ve itici kuvvetler arasında bir rekabet bulduk.Bu rekabet skyrmion benzer parçacıklarda kafes büyümesini yönetiyor. Bununla beraber bu kendi kendine bölünme mekanizmasının çekirdekleşme ve kusurlu kafes içinde yeni skyrmion üretmede daha tercih edilir olduğunu keşfettik,” diyor Ames Laboratuvarı’ndan Liqin Ke.

Zhou bu yeni kavrayış sayesinde, skyrmionların daha iyi kontrolü ve manipülasyonu sağlanarak yüksek yoğunluklu ve enerji verimli veri depolayan tasarımların doğabileceğini söylüyor.

Araştırma ayrıca “Mechanisms of Skyrmion and Skyrmion Crystal Formation from the Conical Phase,”  adlı makalede Nano Letters dergisinde tartışıldı.

Araştırma Referansı :

 Tae-Hoon Kim et al. Mechanisms of Skyrmion and Skyrmion Crystal Formation from the Conical Phase, Nano Letters (2020). DOI: 10.1021/acs.nanolett.0c00080

Kaynak: https://phys.org/news/2020-06-skyrmions-biological-cells.html

Bu haber 3075 kez görüntülendi.

Google+Haber Kaynağı

BUNLARI DA OKUYUN

AB′den Türkiye′ye Doğu Akdeniz için yeni yaptırım sinyali | AVRUPA | U24

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin dışişleri bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdikleri toplantıdan Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle yeni yaptırımlar uygulanabileceği sinyali çıktı. AB...

AKP: İkona ve freskler namazlarda kapatılacak | TÜRKİYE | U24

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, camiye dönüştürülmesine karar verilen Ayasofya'daki ikona ve fresklerin "aynen korunacağını" belirterek "Onlar namaz...

Kilis’te maske kullanımı zorunlu hale getirildi

Kilis Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İl Hıfzıssıhha Kurulunca salgınla mücadele kapsamında yeni tedbirler alındı. Buna göre...

Değeri 6.5 milyon lira

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yazılı açıklamasında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin verdiği bilgiye göre...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com