11.5 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 2, 2021
- Reklam -
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIDoğru Nefes Alıyor muyuz?

Doğru Nefes Alıyor muyuz?

Yaşadığımız bu zor süreçte bazen nefes alamıyor gibi hissediyor musunuz? Beden ve ruh sağlığı için nefesin öneminin farkında mıyız? Şu geçirdiğimiz zorlu salgın günlerinde Covid-19 biliyoruz ki akciğerleri hedef alıyor. Ancak hasta olalım ya da olmayalım, hepimiz bu süreçte fiziken olduğu kadar ruhen de az çok etkilenmekteyiz. Eve kapandığımız, dört duvar arasını hapsolmuş hissettiğimiz anlarda doğru nefes alabilmek hem ihtiyacımız olan oksijeni temin etmemize, hem de doğal rehabilitasyon imkanını sağlayacaktır.

Yapacağımız düzenli ve basit bir takım egzersizlerle kendi bedenimizde nefes farkındalığı yaratabilir, evde yapabileceğimiz egzersizler ile akciğer kapasitemizi arttırabiliriz. Biz yetişkinler genellikle göğsümüzün inip kalktığı göğüs kafesi solunum alışkanlığı ile nefes alıp veririz. Oysa güçlü ve yeterli bir nefes için diyafram kasımızın da işin içine katıldığı doğru nefes alışkanlığının kazanılması gerekir. Bebekleri düşünün, bütün gün ağlayıp, bağırsalar bile kolay kolay yorulmazlar. Çünkü abdominal nefes alırlar. Oysa ki doğduğumuzda doğanın bize verdiği diyafram nefesini zaman içerisinde unuturuz. Peki, nedir bu Diyafram nefesi? Nasıl yeniden kazanabiliriz?

Diyafram; Göğüs boşluğu ve karın boşluğunu ayıran bir kastır. Diyafram kası kasıldığında göğüs genişler, göğüs boşluğu bir vakum görevi görerek akciğerlere hava dolmasını sağlar. Biz nefes aldığımızda kubbe şeklindeki kas aşağı doğru hareket eder karın genişler ve nefes verdiğimizde tekrar yükselir ve karın düzleşir.

Sadece göğüs kafesi genişletilerek yapılan solunumda akciğerlerin kapasitesi tam olarak kullanılamaz. Bu şekilde nefes almada ortalama 500-700 cc hava akciğerlere dolar. Diyafram kası ve diğer yardımcı kaslar tam fonksiyonel kullanıldığında akciğerlere ortalama 2500 cc-3000 cc hava doldurur. Bu kapasite artışını arttırmak için yapabileceklerimiz elbette var.

  • Posturünüze dikkat ederek omurga dik bir şekilde oturun. Bir eliniz göğsünüzün üzerine, diğer elinizi de göğüs kafesinizin hemen altına diyafram bölgesine yerleştirin.
  • Rahat bir şekilde burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin, bu arada göğüsünüz yerine karnınızın hareket etmesine yoğunlaşın.
  • Nefes aldığınızda göğüs kafesi ve omuzları sabit tutmaya çalışın. Her nefes alış veriş de hangi elinizin inip kalktığına dikkat edin.
  • Karnınız nefes alırken dışa nefes verirken içe doğru hareket etmesine odaklanın. Bunu tekrar ederek aldığınız nefesi yavaş bir şekilde sayarak verin. Bu egzersizi sırtüstü yatarak da yapabilirsiniz. Nefes egzersizlerinin sırrı nefes verme süresinde saklıdır.

Unutmayalım ki, sağlıklı bir yaşam doğru alınan nefes üzerine kurula bilinir. Ruhen esenliğe bedenen sıhhate giden yolda doğru nefes almayı akıldan hiç çıkarmayalım.

Öğr. Gör. Şan Eğitmeni Özlem Öner
[email protected]


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com