15.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 18, 2021
- Reklam -
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIAtatürk'ün Ruhu Aramızda.

Atatürk’ün Ruhu Aramızda.

23 Nisan 1920’nin yıldönümünde 100 yıllık Cumhuriyet röntgenimizi özetleyelim mi?
Büyük önder ruhundan bir parçayı bu topraklara kondurdu, bir parçayı silah arkadaşlarının azmine, bir parçasını dönemin milletvekillerine, bakanlarına verdi, bir parçasını öğretmenlere, doktorlara, çiftçilere, köylülere, güzel bir parçasını gençlere verdi ve büyükçe bir parçasını geleceğin gençlerine, hukukçularına, eğitimcilerine, siyasetçilerine ve nihayet çocuklarına verdi. Ondan sebeptir ki Atatürk’ün vefatını takip eden yıllarda da ruhundan, özünden, duruşundan taviz vermedi bu ülke. 1950 yılına kadar.

1950 yılından itibaren kopmaya başladı ülkem Atatürk ruhundan. Marshall Planı ve ABD’nin ideallerini gerçekleştirmeye yardım eden, Atatürk’ün “Dış borç almayınız, üretip satınız. Bir ülke başka ülkelere yardım ve kredi için avuç açmıyorsa tam bağımsızdır. Ekonomik bağımsızlık yoksa gerçek bağımsızlık olmaz. Biz Osmanlının borcunu ödeyeceğiz ama asla borç almayacağız. Benden sonraki devlet yöneticileri de almasınlar.” vasiyetine rağmen başta ABD olmak üzere birçok ülkeye dış borçlanma yapıldı. Atatürk’ün üstün askeri dehasına ve siyasi zekasına karşılık öngörüsüz siyaset ile Türk askeri Nato’ya kalkan yapıldı ve alakamız olmayan Kore’ye asker gönderilerek ABD için vatan evlatları feda edildi. Türkiye’yi uzun vadede dünyanın süper gücü yapacağı apaçık ortada olan Köy Enstitüleri projesine son verildi. Kültürel ve ulusal projemizin varlığındaki sonun başlangıcı Menderes hükümeti ile başlamış oldu. Cumhuriyetin bütün kazanımlarını bir siyasi oluşum 10 yıllık yönetememe performansıyla alt-üst etti.
Hatta o kadar alt-üst etti ki, o kadar uçurumun kenarına getirdi ki ülkeyi, o kadar demokrasiyi temelinden sarstı ki, kendinden sonraki tarih bilmezlerin kendisini kahraman ilan etmelerini bile umursamadan ülkeye askeri yönetim el koymak zorunda kaldı ve 1960’lı yılların başında ülke 1900’lü yılların başına dönmek zorunda kaldı. Bir bakıma ileriye taşımak vaadiyle yönetimine talip olduğu ülkeyi, bir çağ geriye götürdü.
Sonrası 30 seneye yakın sürecek olan Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Kenan Evren, Turgut Özal, Alparslan Türkeş ve beri yanda kısır çekişmeler, amipvari bölüşmeler ve bölüşmelerden doğan küçük oluşumların başarısızlığına endekslenmiş bir siyasi kafa yapısıyla sol görüşün basiretsizlikleri. Bülent Ecevit, Erdal İnönü, Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu. Burada ismini sayamadığım sağ, sol, liberal, muhafazakar ve milliyetçi görüşe ait daha onlarca siyasetçi, bürokrat, danışman, yancı ve yandaş daha olduğunu biliyoruz. Bu listedekilerin bazıları müteahhitleri zenginleştirmek ve yolsuzluklarla anılırken, bazıları Maraş Katliamı, Çorum Katliamı ve 1 Mayıs faciası gibi siyasi ve vicdani tarihimize kara lekeler bıraktılar. Bazıları ‘’Benim memurum işini bilir’’ diyerek ahlaki çöküşün ve yozlaşmanın yolunu açarken, kendisi için de ‘’Anayasayı bir kere delmekten bir şey olmaz’’ sözüyle illegaliteyi legalleştirdi. Dinci oluşumlar ise hiç durmadan Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyete düşmanlıklarını beslemeye, bunun karşısında organize olmaya ve Cumhuriyetçi kesimin aksine doğum kontrolsüzlük yaparak 1’e 3, 1’e 5 gibi nüfus artışlarıyla 2000’li yıllara hazırlanmaya devam ettiler.


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: