20.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 21, 2020
Ana Sayfa KÖŞE YAZARLARI Kadınlar Öldürülüyor Susmayın!

Kadınlar Öldürülüyor Susmayın!

Ceren, 20 yaşında balerin… Resimlerine bakıyoruz pırıl pırıl saçları, gülen gözleri, dans eden yaşayan bedenî ile gencecik bir kadının nefesi bir bıçakla kesildi…

Okurken, izlerken, konuşurken hepinizin gözleri doluyor, ağlıyoruz.

Herkes bir kendine gelsin artık!!! Zaman AGLAMA ZAMANI DEĞIL!!!!

Okula, bakkala, sınamaya, konsere gitmek, gülmek, mini etek giymek, uzun etek giymek, birine bakmak, evlenmek, bir adamı sevmek, nefret etmek, boşanmak, yemeği yakmak, çalışmak, bağırmak veya susmak… Bu eylemlerin hepsini korkmadan yapmak bir kadının hakkı. Hiç kimse bu sebeplerden ötürü bir kadını öldüremez fiziksel, psikolojik şiddet uygulayamaz.

Simdi soruyorum siyaset üstü bir konuda herkesin YAŞAM HAKKI IÇIN BIRLESMESI BU KADAR MI ZOR?

Kadınlar; yeteri kadar tepki gösterdiğinize, istikrarlı bir şekilde konuyu takip ettiğinize ve ÇÖZÜM SÜRECİ için elinizi taşın altına koyduğunuza emin misiniz?

Erkekler gereken duruşu ve sorumluluğu sergilemek için esinizin, kızınızın, sevgilinizin başına bir şey gelmesini mi bekliyorsunuz?

Bugün, çözüm süreci için elini taşın altına koymayan kim varsa yarın ihtiyacı olduğunda da çığlığı sessizlikte kaybolacak, yankı bulmayacaktır.

Peki Ne yapacağız? Adım adım HEPBIRLIKTE hareket edeceğiz. Hukukçu, öğrenci, garson, sanatçı, senarist, sporcu, siyasî erk, sivil Toplum kuruluşları, okullar, hastaneler HEP BIRLIKTE hareket edip istikrarla çözüm icin adımları atıp birbirimizi desteklemeliyiz.

İlk adım yasaları ve hakları biliyor muyuz?

ISTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi ve cinsiyet eşitliği mücadelesine dair oluşturulmuş Avrupa Konseyi sözleşmesidir. 1 Mayıs 2011 de imzaya açıldı ve 8 Mart 2012 de resmi gazetede yayınlandı.

12 Ana bölüm ve 73 özel maddeden oluşmakta;

Kısaca;

İÇERİĞİ NEDİR?

 • En önemli madde “önleyici” tedbir paketlerini içermekte. Şiddeti oluşturmamak birincil hedef.
 • Aktif ve etkin bir şekilde kadını korumak. Önleyici tedbirleri almak ve toplumun bilinç düzeyine gelmesi bir süreçtir. Bu süre zarfında kadını aktif koru..6284 sayılı kanunu tam olarak uygula. Peki bu kanun maddesi neyi içerir ; “ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun” olan 4320 sayılı yasanın yerine gelmiş yasal düzenleme. şiddete karşı tedbir yasasıdır; şiddetin ortadan kaldırılması için alınması gereken tedbirleri içermediği gibi böyle bir vizyonu, felsefesi de maalesef yok. kadına (ve çocuklara yönelik) şiddet en temelde aile birliğine zarar verdiği gerekçesi ile mücadele edilmesi gereken bir olgu olarak ele alınmaktadır. Bu kanun maddesine baktığımızda eksikleri de bulabiliriz. Kadın sığınma evleri(taşrada), etkin ve hızlı koruma talepleri, kadını güçlendirme çalışmaları vb.
 • Adaleti sağla!!! Uyguladın ama koruyamadın en azından indirim yapma, kravata bakma, diyor. Rafa hemen kaldırma.
 • Kadını güçlendir. Hepsinde başarılı olsan dahi kadını güçlendir ki toplum güçlensin diyor. Ve bu anlaşmada taraf devletlerinin izlenme ve denetlenme süreci mevcut.

     KADINI NASIL GÜÇLENDIRECEKSIN

 • KADIN ERKKEK ESIT
 • CİNSİYET, DİL, DİN, IRK AYRIMI, SIYASİ AYRIM YAPMADAN
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE KAMU KURUMLARINI SÜRECE DAHIL EDEREK.
 • NAMUS İNDİRİMİNİ UNUTARAK
 • ERKEKLERİ SÜRECİN PARÇASI OLDUĞUNU UNUTMAYARAK
 • TOPLUMSAL KLİŞELERDEN ARINARAK
 • MEDYA, KONSER, SANAT VE KITLE ILETİŞİM ARAÇLARINI ETKİN KULLANARAK
 • 7/24 FAALIYET GÖSTEREN TELEFON HATLARI
 • YEREL YÖNETIMLERDE, KOLLUK KUVVETLERİNDE ÖZEL BIRIMLER
 • TIBBI VE PSİKOLOJİK DESTEK VE TAKİP

Tüm bunlar oldurulmaya çalışılırken Emine Bulut cinayetinde gündeme gelen bu sözleşmeye karşı bir kesim eylem başlattı… Kadınlara fazla hak veriliyormuş diye… YOLUMUZ UZUN. AĞLAMADAN HEP BİRLİKTE MÜCADELE ZAMANI!!!

BUNLARI DA OKUYUN

Emekli polisin aracında 61 kilo eroin bulundu

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda uyuşturucu ticareti, nakli veya depolaması yapanlara yönelik çalışmasını sürdüren Emniyet...

MasterChef Türkiye kim elendi? MasterChef’e kim veda etti? 20 Eylül MasterChef elenen isim

MasterChef Türkiye’de eleme heyecanı sona ererek elenen isim belli oldu. Beşinci haftanın son gününde MasterChef 2020 veda gecesinde altı eleme adayı arasından en...

Son Dakika: 20 Eylül Altın fiyatları yükselişte! Bugün Çeyrek altın, gram altın fiyatları canlı 2020

www.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.Copyright...

Jogging when you’re black – the calculations you have to make

The pursuit and fatal shooting of Ahmaud Arbery in Georgia prompted many African American men to come forward with stories of discrimination they...

Trump yönetimi TikTok yasağını 1 hafta erteledi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'un ABD'deki kolunun Oracle-Walmart ortaklığında satın alınmasına ilişkin yapılması muhtemel anlaşmayı imzalayacağını duyurmasının ardından,...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com