3.5 C
İstanbul
Pazar, Mart 7, 2021
Ana Sayfa KÖŞE YAZARLARI Kadınlar Öldürülüyor Susmayın!

Kadınlar Öldürülüyor Susmayın!

Ceren, 20 yaşında balerin… Resimlerine bakıyoruz pırıl pırıl saçları, gülen gözleri, dans eden yaşayan bedenî ile gencecik bir kadının nefesi bir bıçakla kesildi…

Okurken, izlerken, konuşurken hepinizin gözleri doluyor, ağlıyoruz.

Herkes bir kendine gelsin artık!!! Zaman AGLAMA ZAMANI DEĞIL!!!!

Okula, bakkala, sınamaya, konsere gitmek, gülmek, mini etek giymek, uzun etek giymek, birine bakmak, evlenmek, bir adamı sevmek, nefret etmek, boşanmak, yemeği yakmak, çalışmak, bağırmak veya susmak… Bu eylemlerin hepsini korkmadan yapmak bir kadının hakkı. Hiç kimse bu sebeplerden ötürü bir kadını öldüremez fiziksel, psikolojik şiddet uygulayamaz.

Simdi soruyorum siyaset üstü bir konuda herkesin YAŞAM HAKKI IÇIN BIRLESMESI BU KADAR MI ZOR?

Kadınlar; yeteri kadar tepki gösterdiğinize, istikrarlı bir şekilde konuyu takip ettiğinize ve ÇÖZÜM SÜRECİ için elinizi taşın altına koyduğunuza emin misiniz?

Erkekler gereken duruşu ve sorumluluğu sergilemek için esinizin, kızınızın, sevgilinizin başına bir şey gelmesini mi bekliyorsunuz?

Bugün, çözüm süreci için elini taşın altına koymayan kim varsa yarın ihtiyacı olduğunda da çığlığı sessizlikte kaybolacak, yankı bulmayacaktır.

Peki Ne yapacağız? Adım adım HEPBIRLIKTE hareket edeceğiz. Hukukçu, öğrenci, garson, sanatçı, senarist, sporcu, siyasî erk, sivil Toplum kuruluşları, okullar, hastaneler HEP BIRLIKTE hareket edip istikrarla çözüm icin adımları atıp birbirimizi desteklemeliyiz.

İlk adım yasaları ve hakları biliyor muyuz?

ISTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi ve cinsiyet eşitliği mücadelesine dair oluşturulmuş Avrupa Konseyi sözleşmesidir. 1 Mayıs 2011 de imzaya açıldı ve 8 Mart 2012 de resmi gazetede yayınlandı.

12 Ana bölüm ve 73 özel maddeden oluşmakta;

Kısaca;

İÇERİĞİ NEDİR?

 • En önemli madde “önleyici” tedbir paketlerini içermekte. Şiddeti oluşturmamak birincil hedef.
 • Aktif ve etkin bir şekilde kadını korumak. Önleyici tedbirleri almak ve toplumun bilinç düzeyine gelmesi bir süreçtir. Bu süre zarfında kadını aktif koru..6284 sayılı kanunu tam olarak uygula. Peki bu kanun maddesi neyi içerir ; “ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun” olan 4320 sayılı yasanın yerine gelmiş yasal düzenleme. şiddete karşı tedbir yasasıdır; şiddetin ortadan kaldırılması için alınması gereken tedbirleri içermediği gibi böyle bir vizyonu, felsefesi de maalesef yok. kadına (ve çocuklara yönelik) şiddet en temelde aile birliğine zarar verdiği gerekçesi ile mücadele edilmesi gereken bir olgu olarak ele alınmaktadır. Bu kanun maddesine baktığımızda eksikleri de bulabiliriz. Kadın sığınma evleri(taşrada), etkin ve hızlı koruma talepleri, kadını güçlendirme çalışmaları vb.
 • Adaleti sağla!!! Uyguladın ama koruyamadın en azından indirim yapma, kravata bakma, diyor. Rafa hemen kaldırma.
 • Kadını güçlendir. Hepsinde başarılı olsan dahi kadını güçlendir ki toplum güçlensin diyor. Ve bu anlaşmada taraf devletlerinin izlenme ve denetlenme süreci mevcut.

     KADINI NASIL GÜÇLENDIRECEKSIN

 • KADIN ERKKEK ESIT
 • CİNSİYET, DİL, DİN, IRK AYRIMI, SIYASİ AYRIM YAPMADAN
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE KAMU KURUMLARINI SÜRECE DAHIL EDEREK.
 • NAMUS İNDİRİMİNİ UNUTARAK
 • ERKEKLERİ SÜRECİN PARÇASI OLDUĞUNU UNUTMAYARAK
 • TOPLUMSAL KLİŞELERDEN ARINARAK
 • MEDYA, KONSER, SANAT VE KITLE ILETİŞİM ARAÇLARINI ETKİN KULLANARAK
 • 7/24 FAALIYET GÖSTEREN TELEFON HATLARI
 • YEREL YÖNETIMLERDE, KOLLUK KUVVETLERİNDE ÖZEL BIRIMLER
 • TIBBI VE PSİKOLOJİK DESTEK VE TAKİP

Tüm bunlar oldurulmaya çalışılırken Emine Bulut cinayetinde gündeme gelen bu sözleşmeye karşı bir kesim eylem başlattı… Kadınlara fazla hak veriliyormuş diye… YOLUMUZ UZUN. AĞLAMADAN HEP BİRLİKTE MÜCADELE ZAMANI!!!


BUNLARI DA OKUYUN

Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır? Karaciğer Yağlanması Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

 Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır?  Karaciğerde görüle yağlanma nedeni ile karaciğer yağlanması diyeti ortaya çıkmıştır. Karaciğer yağlanması sonucu vücutta çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir....

Rusya’da son 24 saatin koronavirüs bilançosu: Yeni vaka sayısı 10 bin 595

Rusya23:41 07.03.2021(Güncellendi 23:59 07.03.2021) URL'yi kısaltınhttps://cdntr1.img.sputniknews.com/img/07e5/03/02/1043932867_0:139:2808:1719_1200x675_80_0_0_73ffe6cfba814c617a6b4d6b0a2ea6ce.jpgSputnik Türkiyehttps://cdntr2.img.sputniknews.com/i/logo.pngSputnikhttps://cdntr2.img.sputniknews.com/i/logo.pnghttps://tr.sputniknews.com/rusya/202103071043974176-rusyada-son-24-saatin-koronavirus-bilancosu-yeni-vaka-sayisi-10-bin-595/Rusya'da son 24 saatte 10 bin 595 yeni Kovid-19 vakasının tespit edildiği, son pozitif çıkanlarla birlikte ülke...

Avusturya, AstraZeneca aşısını uygulamayı bir ölüm vakasının ardından askıya aldı

Avusturya"da AstraZeneca'nın ürettiği Covid-19 aşısını olduktan sonra bir kişinin ölmesi diğerinin ise ağır hastalanmasının ardından yetkililer aşılama sürecini askıya aldı. Kararın...

Maske komisyonu skandalı Alman siyasetini sarsıyor | ALMANYA | U24

Almanya'da koronavirüs salgınına karşı koruyucu maske tedariği konusunda nüfuzunu kullanarak çıkar sağladığı ifade edilen, iktidarın büyük ortağı CDU'ya (Hristiyan Demokrat Birlik) mensup milletvekili...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com